Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Warszawa Singera bardziej nowoczesna. Zagości na Pradze
Agnieszka Kowalska, warszawa.gazeta.pl
W tym roku festiwal kultury żydowskiej Warszawa Singera próbuje nieco uwspółcześnić swój program. Zainauguruje go w sobotę impreza "Warszawa - Tel Aviv" w klubie La Playa, będą też offowe koncerty w praskich klubokawiarniach.
Na Próżnej trwają roboty budowlane, pół ulicy zostało zagrodzone płotem. Dlatego ta tradycyjna sceneria Warszawy Singera nie zostanie w tym roku w pełni wykorzystana. Główne wydarzenia festiwalu, który potrwa do 4 września, rozgrywać się będą na odnowionym placu Grzybowskim, w Teatrze Żydowskim, Synagodze Nożyków. Publiczność dostanie to, co lubi najbardziej - w niedzielę w synagodze zaśpiewa słynny kantor Joseph Malovany, Anna Jagielska-Rivero wykona pieśni sefardyjskie, w kilku spektaklach zaprezentują się aktorzy Teatru Żydowskiego (m.in. w "1666" na podstawie "Szatana w Goraju" I.B. Singera, w reżyserii Michała Zadary, który premierę będzie miał w sobotę, w ramach festiwalu). Uroczysty koncert w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. Wystąpi też amerykańska The Ger Mandolin Orchestra kontynuująca tradycje mandolinowej orkiestry działającej w latach 20. w Górze Kalwarii. Wydarzeniem będą z pewnością koncerty fenomenalnego klezmerskiego muzyka, laureata Grammy Franka Londona, który wystąpi dwukrotnie na scenie na pl. Grzybowskim (2 i 3 września) oraz w bardziej kameralnej odsłonie, w praskim klubie Hydrozagadka.
Po raz pierwszy Warszawa Singera tak wyraźnie zagości na Pradze-Północ, dzielnicy bogatej w żydowską kulturę. Fani bardziej alternatywnej muzyki w zasadzie mogą pozostać na prawym brzegu Wisły. W sobotę w La Plai wystąpi Maciej Trifonidis, w praskich klubach grać będą m.in.: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Candi i Marcin Gokieli. W programie festiwalu znalazły się też wycieczki rowerowe, spotkania z pisarzami (m.in. Hanną Krall i Markiem Grońskim), pokazy filmów w kinie Iluzjon oraz wystawa "Nasi nie nasi" w budynku przy ul. Chłodnej 29, gdzie przed wojną działało kino Czary. W kilku punktach miasta (m.in. w Teatrze Żydowskim) stanęły tzw. "Skrzynki pamięci", do których można wrzucać spisane wspomnienia, fotografie i inne pamiątki związane z żydowską historią. Powiększą one zasoby "Kadyszu dla nieobecnych" ( www.kadysz.pl ) - portalu poświęconego historii i kulturze Żydów polskich.
Ósmą edycję festiwalu organizowanego przez fundację Shalom zakończy w przyszłą niedzielę na pl. Grzybowskim widowisko muzyczne "Dwór cadyka" w reżyserii Gołdy Tencer i Jana Szurmieja.
Więcej o Warszawie Singera w w specjalnym dodatku poświęconym festiwalowi w czwartkowej "Gazecie Wyborczej" jutro oraz na stronie www.festiwalsingera.pl
Źródło: warszawa.gazeta.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.