Mężczyzna zwolniony za złożenie wniosku o urlop tacierzyński oraz kobieta, którą na rozmowie kwalifikacyjnej pytano o możliwość łączenia pracy z wychowywaniem dzieci – to tylko dwa przykłady dyskryminacji, o których opowiedziała Karolina Kędziora z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Spoty kampanii "Powstrzymaj dyskryminację"
W najbliższym czasie w całej Warszawie rozpocznie się kampania pt. „Powstrzymaj dyskryminację”, przygotowana przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Urząd Miasta st. Warszawy. Na ekranach LCD w wydziałach obsługi mieszkańców oraz w komunikacji miejskiej będzie można obejrzeć cztery spoty wyreżyserowana przez Annę Grzelewską, w których wystąpił aktor Cezary Kosiński.
Spoty te są o tyle nietypowe, że instynktownie nikt nie spodziewałby się, kto będzie ich bohaterem. Jak powiedziała Karolina Kędziora z PTPA: – Chcieliśmy zobrazować absurd wykluczenia i dyskryminacji, pokazując osobę należącą, co do zasady, do grupy większościowej, która zapewne najrzadziej spotyka się z problemem wykluczenia – biały, heteroseksualny, pełnosprawny mężczyzna. Sytuacje, które go spotykają przedstawiają pewne zjawiska, która mogą dotykać osoby, które należą do grup wykluczanych.
Cele kampanii "Powstrzymaj dyskryminację"
Kampania ma na celu, przede wszystkim, uświadomienie mieszkańcom Warszawy, że dyskryminacja, na którą bardzo często nie zwracamy uwagi, jest poważnym problemem. Zapytana o to, co jest największym problemem w walce z dyskryminacją, Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Równego Traktowania, Karolina Malczyk, mówi: – Stereotypy, które pewnie są nam przekazywane z pokolenia na pokolenie, czasem stereotypy, które tworzą nam nasi koledzy w głowach. Takie zamknięcie na to, co jest inne. Dlatego świadomość i podnoszenie wiedzy w każdym zakresie sprawiają, że przestajemy się czegoś bać.
Miejmy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam powstrzymać dyskryminację.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23