Z powodu pandemii powstańcy warszawscy nie mogą spotykać się w Domu Dziennego Wsparcia, ale dzięki wolontariuszom z placówki zapewniamy im opiekę, np. dowożąc obiady czy robiąc zakupy. Troszczymy się również o ich samopoczucie i sprawność fizyczną, dlatego powstańców odwiedzają w domach rehabilitanci i fizjoterapeuci.
Z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 pozostaje zamknięty do odwołania. Opiekę nad powstańcami, którzy do niego przychodzili, sprawują pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski, czyli operatora placówki.
– Mija prawie rok, odkąd powstańcy warszawscy nie mogą spotykać się w domu przy ul. Nowolipie, ale mimo to placówka nadal działa i zapewnia wsparcie 160 podopiecznym. Pomoc polega na rozwożeniu do domów powstańców obiadów, z czego korzysta obecnie ponad 80 z nich. Wolontariusze robią dla nich również zakupy oraz realizują recepty – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna za obszar polityki społecznej.
Przed wybuchem epidemii w Domu Dziennego Wsparcia była prowadzona gimnastyka i rehabilitacja dla podopiecznych placówki.
– Wiemy jak ważna dla lepszego samopoczucia jest aktywność fizyczna, dlatego blisko 30 powstańców regularnie odwiedzają w domach rehabilitanci oraz fizjoterapeuci. W projekcie usprawniania naszych podopiecznych wspierają nas Fundacja Sue Ryder oraz Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Oczywiście wszystko odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego – wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra.
Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich pomaga również w zawożeniu swoich podopiecznych na zabiegi rehabilitacyjne oraz umawianiu rehabilitantów do domów powstańców.
Jak dodaje wiceprezydentka, dla powstańców warszawskich, którzy od wielu miesięcy przebywają w izolacji, ćwiczenia są również ważnym elementem wsparcia psychicznego: – Zajęcia wzmacniają ich siły fizyczne, ale dają również radość z przebywania z drugim człowiekiem. Rehabilitanci i fizjoterapeuci pokazują jak samodzielnie ćwiczyć w domu bez specjalistycznych urządzeń, np. przy krześle, przy stole. Sami powstańcy czekają na powrót do normalności, kiedy będą mogli ponownie się spotkać w swoim domu przy ul. Nowolipie 22. Co ważne, już ponad 100 powstańców warszawskich zaszczepiło się przeciw koronawirusowi – mówi Aldona Machnowska-Góra.
Więcej informacji o ofercie wsparcia dla podopiecznych Dziennego Domu wsparcia dla Powstańców Warszawskich można uzyskać w Stowarzyszeniu Monopol Warszawski pod nr tel. 572-817-999.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy