Stołeczny ratusz uruchomił kampanię informacyjną, która ma zwiększyć świadomość rodziców i opiekunów na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu. Akcja odbywa się w ramach programu „Warszawa chroni”, a dzisiaj odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt.
Miejska kampania skupia się na zapewnieniu bezpiecznego dostępu do Internetu dzieciom do 14. roku życia oraz edukacji rodziców i opiekunów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Same w obcym świecie – dzieci w sieci
– Wyobraźmy sobie, że mamy kilkuletnie dziecko, wsiadamy do samochodu, pociągu, jedziemy do innego miasta na koniec Polski, zostawiamy to dziecko i wracamy do domu. Jak długo, samo, bez jedzenia i picia oraz dachu nad głową da sobie radę? Jakie czyhają na nie zagrożenia? Czy jako odpowiedzialni rodzice w ogóle byśmy tak postąpili? Absolutnie nie, a jednocześnie zostawiamy dzieci same w sieci na wiele godzin, każdego dnia – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Internet to bez wątpienia dobrodziejstwo, ale może tę nieść olbrzymie zagrożenia. Dlatego część programu „Warszawa chroni” poświęcimy bezpieczeństwu dzieci w sieci. Zapraszamy do akcji przedszkola i szkoły, ale przede wszystkim rodziców i opiekunów – dodaje wiceprezydentka.
Warszawa od dawna dostrzega problem zagrożeń w sieci, dlatego też w ramach kampanii „Warszawa chroni dzieci”, miasto współpracuje z licznymi partnerami, którzy dzielą się swoimi badaniami, analizami i wnioskami.
Stołeczny ratusz od lat organizuje również szkolenia, warsztaty i seminaria dla rodziców, kadry nauczycielskiej oraz dzieci nt. zagrożeń w sieci. Kampania „Warszawa chroni dzieci” obejmuje także projekty współfinansowane ze środków europejskich, które będą dotyczyły m.in. praw uczniów w Internecie oraz działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy w sieci.
Jak dzieci korzystają z Internetu?
Internet, a zwłaszcza media społecznościowe, stają się dla dzieci i młodzieży przestrzenią, w której spędzają coraz więcej czasu. To tutaj szukają informacji, zabawy i kontaktów społecznych. Niestety, cyfrowy świat kryje wiele zagrożeń, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój emocjonalny i psychiczny młodych użytkowników. Przede wszystkim dlatego, że dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed ekranami urządzeń cyfrowych - średnio blisko 4,5 godz. dziennie.
– Czas spędzany przez dzieci Internecie odbywa się kosztem czasu na inne czynności ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju, w tym snu. To oznacza ryzyko obniżenia kompetencji poznawczych z powodu stałej dekoncentracji w wyniku bodźcowania się krótkimi materiałami – mówi Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Fundacja opracowała szczegółowy raport pt. „Internet dzieci” z monitoringu aktywności dzieci i młodzieży w Internecie.
Co równie ważne, nawet małe dzieci mają w Internecie kontakt z treściami, które nie są dostosowane do ich wieku dzieci, w tym pornografią. Jak podkreśla Magdalena Bigaj rośnie skala wykorzystania seksualnego młodych osób w sieci, w tym nawet dzieci w wieku 3-6 lat. Najmłodsi użytkownicy mają również w Internecie kontakt z treściami prezentującymi przemoc, hejt i mowę nienawiści. Takie materiały mogą budzić u dzieci lęk i modelować szkodliwe postawy i zachowania.
Cały raport Fundacji Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa dostępny jest na stronie: cyfroweobywatelstwo.pl/internetdzieci.
Rodzicu – czy wiesz co robi Twoje dziecko w Internecie?
Łukasz Wojtasik, ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zwraca uwagę, że w kontekście bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni, bardzo ważna jest rola rodziców: – Bazując na naszym doświadczeniu wiemy, że nie można zostawiać dziecka samego w Internecie. Najmłodszych nie da się wyedukować i wyposażyć w zasady bezpieczeństwa – to nie wystarczy, bo dziecko sześcio-, siedmio-, czy ośmioletnie, nie jest w stanie się ochronić przed szkodliwymi treściami czy osobami, które chcą je zmanipulować.
Ten sam aspekt odpowiedzialności dorosłych za bezpieczeństwo dzieci w Internecie podnosi Jolanta Kubalska, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 w Warszawie. Co istotne, zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, decyzje w sprawie korzystania przez uczennice i uczniów ze smartfonów w szkołach należą do społeczności szkolnych oraz dyrektorów szkół.
– Nieważne czy się zmieni przepis w prawie oświatowym, czy będzie bardziej szczegółowy zapis w statucie szkoły, to my dorośli tworzymy rzeczywistość. Aby dać młodym ludziom swobodę do korzystania z Internetu, musimy tworzyć pewne reguły, aby potem świadomie wykorzystywać to co jest cennego w sieci – podkreśla dyr. Kubalska.
Więcej informacji o kampanii „Warszawa chroni dzieci” można znaleźć na stronie m.st. Warszawy.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy