Warmińsko-Mazurskie. Pierwsza tura praktyk w ramach projektu "Inwestuj w siebie..." dobiega końca
Pierwsza tura zajęć praktycznych w ramach projektu "Inwestuj w siebie – reintegracja zawodowa i społeczna" zbliża się ku końcowi. Projekt jest realizowany przez Federację "FOSa". Aktualnie beneficjenci realizują praktyki w placówkach opiekuńczo-medycznych w Kętrzynie, Braniewie, Bartoszycach i Węgorzewie. Zajęcia praktyczne są dla nich elementem reintegracji zawodowej, która w rezultacie doprowadzić ma do zdobycia zawodu opiekuna medycznego.
Personel zaznajamia praktykantów z codziennymi zadaniami związanymi z ww. profesją. Uczą się oni, jak pomagać osobom chorym i niesamodzielnym w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, w zaspokajaniu podstawowych potrzeb bio-psycho-społecznych, podtrzymywaniu aktywności społecznej, nabierają umiejętności praktycznych, jak np. zmiana opatrunku, konserwacja i dezynfekcja przyborów oraz narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów. Opiekun medyczny staje się przysłowiową „prawą ręką” pielęgniarki/pielęgniarza, współpracując z nią/nim ma wspierać i pomagać w wykonywaniu tej bardzo ciężkiej pracy.
Praktyka zawodowa jest istotnym elementem kształcenia teoretycznego, daje szanse sprawdzenia zdobytej wiedzy, ćwiczenie umiejętności oraz poznanie „od kuchni” środowiska medycznego. W rezultacie może też stać się okazją na zatrudnienie. Dla beneficjentów projektu, realizowane zajęcia praktyczne, to znaczący ruch w stronę wykonywania zawodu, który nabiera coraz większego znaczenia w czasach starzejącego się społeczeństwa.
Z wypowiedzi uczestników praktyk wiemy, iż czerpią satysfakcję z pomagania osobom chorym i starszym, czują się potrzebni i przydatni w pracy. Taktują nas na równi z personelem zatrudnionym, biorą nas za wartościowych asystentów pielęgniarki/pielęgniarza, cały czas jesteśmy do czegoś wykorzystywani ale odbieramy to pozytywnie, ponieważ w ten sposób dużo się uczymy i czujemy się pomocni. W miejscu praktyk panuje przyjazna atmosfera, personel jest dla nas uprzejmy i wyrozumiały, a pacjenci są naprawdę wspaniali i nie narzekają – mówi z uśmiechem jedna z praktykantek z Bartoszyc.
Wizja pracy opiekuna medycznego, którą pokazują praktyki nie zniechęca uczestników projektu do wykonywania tego zawodu, wręcz przeciwnie są jeszcze bardziej zdeterminowani, pełni energii, aby ukończyć szkołę i zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje do pracy na tym stanowisku. Praktyki utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to zawód, który chciałabym w przyszłości wykonywać – dodaje praktykantka.
Zawód opiekuna medycznego, to w dzisiejszych czasach profesja wielce potrzebna, a dobrze wykształceni, profesjonalni i oddani pracy opiekunowie medyczni są poszukiwani nie tylko w szpitalach, ale również domach pomocy społecznej, hospicjach, prywatnej opiece nad osobami starszymi. Uczestnicy myślą pozytywnie i popierają słowa koleżanki z projektu, która mówi optymistycznie: Może uda się znaleźć pracę w miejscu odbywania praktyk.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Człowiek – najlepsza inwestycja.
Źródło: Federacja FOSa