Warmińsko-mazurskie NGO wystawiają piątkę. Za...?
Najlepiej relacje z władzami lokalnymi oceniają NGO na Warmii i Mazurach. Tam też najczęściej biorą udział w konsultacjach i korzystają z dotacji.
W badaniu „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015” spytaliśmy organizacje z całej Polski o ocenę ich współpracy z samorządem lokalnym na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało zdecydowanie negatywną ocenę, a 10 – zdecydowanie pozytywną.
Z danych wynika, że stowarzyszenia i fundacje z poszczególnych regionów różnią się w ocenie jakości swoich relacji z lokalnymi władzami, a różnice te wydają się powiązane z natężeniem współpracy z samorządem. Znaczenie ma zarówno rozpowszechnienie współpracy finansowej, jak i udział w konsultacjach na lokalnym szczeblu.
Generalnie, tam gdzie większy jest procent organizacji, które otrzymały dotację ze środków lokalnego samorządu, a także gdzie powszechniej organizacje uczestniczyły w konsultacjach, tam ocena współpracy jest lepsza.
Regułę tą potwierdzają dane o sektorze warmińsko-mazurskim. Organizacje z tego regionu najlepiej oceniają współpracę z samorządem (średnio 7,25 na 10 punktów). Najczęściej też uczestniczą w konsultacjach społecznych organizowanych przez władzę lokalną – brało w nich udział 56% warmińsko-mazurskich stowarzyszeń i fundacji (w całej Polsce 39%).
Niemal tyle samo (55% organizacji) realizowało w 2014 roku zadania publiczne finansowane ze środków lokalnego samorządu – pod tym względem województwo warmińsko-mazurskie zajmuje drugie miejsce, zaraz za Wielkopolską, gdzie dotacje z urzędu gminy otrzymało 56% NGO.
Nikogo pewnie specjalnie nie dziwi, że dobrze jest oceniana współpraca z samorządem tam, gdzie jest ona rozwinięta. Nie zaskakuje też fakt, że w regionach, w których organizacje doceniają lokalne władze, chętnie uczestniczą w konsultacjach. Jednak jak ten poziom współpracy osiągnąć?
Dlaczego współpraca między organizacjami a samorządami w warmińsko-mazurskim dobrze się układa, tłumaczył już Arkadiusz Jachimowicz.
Liderzy i liderki NGO z warmińsko-mazurskiego – a jak Wy to widzicie?
Ocena jakości współpracy z samorządami okazała się umiarkowanie pozytywna. W skali całego kraju wyniosła ona 6,88 na 10 możliwych do uzyskania punktów. Ocena jest w dużej mierze uzależniona od specyfiki wzajemnych kontaktów oraz rodzaju podejmowanej współpracy.
Współdziałanie z lokalnym samorządem wyraźnie lepiej oceniają te organizacje, które biorą udział w konsultacjach (7,38 pkt.), niż te, które tego nie robią (6,45 pkt.). Nietrudno się też domyślić, że najbardziej pozytywną opinię o współdziałaniu z samorządami mają te stowarzyszenia i fundacje, które otrzymały od nich dotację (7,49 pkt.).
Gorzej oceniają ją natomiast te, które w ogóle się o dotację się nie starały (6,44 pkt.) lub też podejmowały takie starania, zakończone jednak niepowodzeniem (5,58 pkt.).
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)