Warmińsko-Mazurskie. Czas na zmianę konsultacji społecznych w województwie [RELACJA]
W dniach 21-22 maja 2014 w Zalesiu koło Barczewa grupa robocza składająca się przedstawicieli NGO oraz samorządu spotkała się na trzecim i ostatnim już szkoleniu w ramach realizowanego od października programu „Województwo konsultuje”. Spotkanie poświęcone było bezpośrednim i pośrednim narzędziom konsultacji społecznych moderowała Ula Podurgiel.
Podstawą dobrych konsultacji społecznych jest drożna komunikacja i budowanie klimatu zaufania do dzielenia się refleksją, spostrzeżeniami i doświadczeniem, w celu budowania lepszego społeczeństwa i lepszych polityk publicznych jemu służących, akcentowała Ula Podurgiel.
Podczas szkolenia zaprezentowane zostały różne alternatywne do powszechnego stosowania metody przeprowadzania konsultacji społecznych, np. open space, world cafe, kawiarenka etc. Ostatecznie jednak to sami uczestnicy dokonywali wyboru najtrafniejszej według nich metody, która miała zastosowanie w trakcie pracy warsztatowej. Wszystkie metody umożliwiały sprawne, skrupulatne i jednocześnie nietuzinkowe przeprowadzenie konsultacji społecznych. Prezentowane techniki różniły się wprawdzie od utartych metod pracy, stosowanych każdego dnia, nie mniej jednak nie wykluczały siebie wzajemnie – co więcej w opinii uczestników – powinny się nawzajem uzupełniać. Nie należy więc z miejsca dyskwalifikować form już sprawdzonych, jak np. ankieta.
W ramach przedmiotowego projektu zostaną zaproponowane swego rodzaju uniwersalne narzędzia do przeprowadzania konsultacji społecznych: podręcznik oraz platforma do konsultacji społecznych.,
Uczestnicy szkoleń podczas pierwszego etapu projektu wypracowali założenia w/w narzędzi, w drugim (od września 2014) będą te narzędzia sprawdzali w praktyce, czyli podczas konsultacji społecznych i podczas pracy nad dokumentami strategicznymi, by ostatecznie poddać wypracowaną ścieżkę zewnętrznej ewaluacji.
Projekt „Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych w województwie warmińsko-mazurskim” w ramach którego zostanie opracowany przewodnik jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.