Warmińsko-Mazurskie. Czas na spółdzielnie socjalne osób prawnych
W regionie dostępne są programy dotujące bezpośrednio głównie osoby bezrobotne, mające duże trudności ze znalezieniem pracy. Poza pieniędzmi nowi spółdzielcy dostają pomoc ekspertów, możliwość udziału w zawodowych szkoleniach i wiele innych, ważnych zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. W subregionie olsztyńskim i ełckim wachlarz pomocowy rozszerza się także na spółdzielnie socjalne osób prawnych – takich przykładów na Warmii i Mazurach jeszcze nie ma.
Spółdzielnię socjalną osób prawnych mogą założyć organizacje pozarządowe i kościelne osoby prawne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Zawiązując się w formie spółdzielni socjalnej, tworzą odrębny podmiot. I tu pojawia się ustawowy obowiązek, który nakazuje spółdzielni w ciągu 6 miesięcy zatrudnić przynajmniej 5 osób, które na rynku pracy mają szczególne trudności ze znalezieniem pracy (czyli osoby z tzw. katalogu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym).
– Jest to rozwiązanie dobre m.in. dla tych organizacji czy instytucji, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie czy chorymi psychicznie – wyjaśnia Katarzyna Ciszewska-Wojtas, doradca Stowarzyszenia ESWIP. – Osoby te nie mają żadnych szans na samodzielne założenie i prowadzenie spółdzielni socjalnej, bo nie podołają z formalnymi kwestiami, nie dopilnują spraw natury prawnej. Natomiast mogą być doskonałymi pracownikami w spółdzielni socjalnej osób prawnych, która da im zatrudnienie i zatroszczy się o kwestie organizacyjne związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Warto zatem, by tym rozwiązaniem zainteresowały się organizacje pozarządowe, które realizują projekty nastawione na aktywizowanie osób niepełnosprawnych. Przedłużeniem ich misji statutowych będzie wyprowadzanie ich na otwarty rynek pracy właśnie poprzez spółdzielnie. Ale to tylko jedna z opcji i możliwości, jakie daje ta forma społecznej działalności gospodarczej.
W subregionie olsztyńskim i ełckim dostaną wsparcie
Podmioty z subregionu ełckiego i olsztyńskiego, które zdecydują się na otworzenie spółdzielni socjalnej osób prawnych, mogą liczyć na duży pakiet wsparcia dla swoich pracowników. Oferta projektu „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym” pomoże im m.in. w przygotowaniu profesjonalnego biznesplanu, zdobyciu niezbędnych uprawnień zawodowych i pokryciu kosztów związanych z rozpoczętą działalnością.
Ełk, ul. Małeckich 3 lok. 18 (II piętro)
tel./faks 87 737 78 45
e-mail: dotacje@adelfi.pl
Projekt „Biznes nie jest dla wybranych” prowadzi Stowarzyszenie ESWIP razem ze Stowarzyszeniem ADELFI i Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP