Przez dwa dni w Zalesiu koło Barczewa pracownicy samorządu województwa i przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczyli się, jak skutecznie prowadzić konsultacje społeczne w regionie.
Z dala od zgiełku miasta w leśnej scenerii Mazur czterdziestoosobowa grupa złożona z pracowników samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz działaczy społecznych aktywnie brała udział w szkoleniu dotyczącym narzędzi i technik prowadzenia konsultacji.
Pierwszy dzień szkoleń rozpoczął się od tego - czym w ogóle jest partycypacja obywatelska, a także, jakie są jej formy i cel. Każdy z uczestników mógł przedstawić swoje doświadczenia związane z konsultowaniem, które były przyczynkiem do żywej dyskusję. Tego dnia uczestnicy mieli również okazję poznać jak funkcjonuje mechanizm konsultacji społecznych na poszczególnych szczeblach samorządu. Ciekawym zadaniem było w grupach wskazanie, jakie może wystąpić ryzyko podczas procesu konsultacji z perspektywy organizatorów, czyli władzy oraz uczestników, czyli przedstawicieli organizacji pozarządowych, obywateli. Zadanie to pokazało różny punkt widzenia na ten problem ze strony samorządowców i reprezentantów NGO uczestniczących w szkoleniu.
Drugiego dnia omówione zostały bariery i korzyści oraz etapy procesu konsultacji społecznych. Przy wsparciu trenerek Katarzyny Starzyk i Marii Klaman z, uczestnicy w grupach mieli okazję wcielenia się w rolę decydentów i za pomocą jednej z metod planowania przebiegu konsultacji społecznych w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności.
Szkolenie, które odbyło się w dniach 6-7 listopada br. prowadziły trenerki z Pracowni Badan i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy. Spotkanie stanowiło jedno z działań trwającego od października projektu pt. „Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych w województwie warmińsko-mazurskim” realizowanego przez Federację FOSa w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kolejnym jego etapem jest utworzenie 15 osobowej grupy roboczej spośród uczestników szkolenia. Zadaniem grupy będzie wypracowanie skutecznego narzędzia konsultacji bezpośrednich oraz utworzenie regionalnej platformy internetowej do konsultacji.
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Federacja FOSa