Znajomość nowych technologii wśród polskich seniorów jest swoistego rodzaju tematem tabu – to wiemy nie od dziś. Podstawowym problemem przestaje już nawet być dostęp do komputerów. Zaczyna nim być brak wiedzy o tym jak skorzystać z posiadanego sprzętu. Powstają kolejne pomysły na aktywizację starszych, takie jak program ASOS.
W ramach programu ASOS przygotowano projekt, pt.: „Trening nowoczesnych technologii – mobilne rozwiązania dla seniorów”. To działanie zrealizowane we współpracy Fundacji Forum Rozwoju Nowoczesnych Technologii, która w ramach programu ASOS i we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu przygotowała serię specjalnych szkoleń dla 80 seniorów z organizacji pomagających wejść im w świat cyfrowy i w poznaniu zastosowań mobilnych technologii.
Nauka u podstaw
Szkolenia dotyczyły podstaw. Zaczynały się od wytłumaczenia zasad funkcjonowania i obsługi tabletów, smartfonów i czytników e-booków, a także wyszukiwania informacji w Internecie oraz zastosowań aplikacji mobilnych na potrzeby komunikacji, hobby i edukacji.
Program powstał w odpowiedzi na problemu zgłaszane przez seniorów w ramach konsultacji prowadzonych przez poznański ROPS. Ci anonsowali ogromne potrzeby poznania otaczających nas technologii, potwierdzając własną otwartość w zakresie stosowania smartfonów, tabletów i czytników e-booków, które są dla nich prostsze w obsłudze niż zaawansowane komputery.
Szkolenia zrealizowano z troską o wzmacnianie postaw, nabywanie praktycznych umiejętności oraz rozwijanie u uczestników zdolności edukowania rówieśników. Program szkoleń oparto o cykl Kolba i aktywne techniki szkoleniowe. Zastosowano innowacje metodyczne:
- grupy liczyły do 8 osób, zajęcia prowadziło jednocześnie dwóch trenerów w miejscach przyjaznych i znanych seniorom;
- wykonywane czynności prezentowano na ekranie poprzez projektor multimedialny (z wykorzystaniem aplikacji mobilnej), dzięki czemu łatwiejsze było śledzenie czynności trenera;
- każdy uczestników dostosowywał zakres aplikacji na urządzeniu mobilnym ze względu na własne preferencje i ocenę dostępnych programów.
Efekt w postaci publikacji
Po zakończeniu szkoleń powstał „Przewodnik po urządzeniach mobilnych”. W nim znalazły się informacje o rodzajach urządzeń, ich obsłudze i zastosowaniach.
Co ciekawe, w trakcie szkoleń seniorzy wielokrotnie podkreślali, że rozwiązania mobilne są im pomocne w odnalezieniu się w społeczeństwie informacyjnym i tym samym nie czują się wykluczeni cyfrowo i społecznie. Uczestnicy szkoleń, dzięki pozyskanej wiedzy zostali liderami kształcenia seniorów w zakresie mobilnych technologii.
Dzięki działaniom, projekt został dostrzeżony i wyróżniony podczas Senioraliów organizowanych w Poznaniu w roku 2013.
Zgłoszenie do nagrody ma charakter osiągnięcia edukacyjnego.
Źródło: Technologie.ngo.pl