Wrocławski Ogród Zoologiczny od lat uchodzi za najlepszy obiekt tego typu w kraju. A za sprawą niezwykłej inwestycji, do której przyczyniła się Fundacja Katarynka, działająca na rzecz popularyzacji audiodeskrypcji jest również przyjazny niepełnosprawnym. Otóż największe zoo w kraju bez kłopotu mogą zwiedzać niewidomi.
„Ogród wyobraźni – ZOO bez barier” to pierwsza projekt pierwszej polskiej ścieżki z audiodeskrypcją dla niewidomych, dzięki którym ci bez trudu poruszają się po największym ogrodzie zoologicznym w kraju, doświadczając tym samym możliwie najdokładniej wrażeń znanych każdemu widzącemu.
Wykorzystują specjalny system
We wrocławskim zoo każdy niewidomy może być nawigowany poprzez specjalny system audiodeskrypcyjny, który przeprowadzi taką osobę po specjalnie przygotowanej trasie ogrodu. W tym celu wykorzystywany jest technologia RFID. Ta, dzięki rozmieszczonym co kilkanaście metrów na trasie markerom RFID i falom radiowym, które wykorzystuje pozwala na podróż po ogrodzie Dochodząc do wybiegów ze zwierzętami użytkownicy systemu automatycznie otrzymują informacje o tym jak prezentuje się wybieg, jakie zwierzęta go zamieszkują i jak wyglądają, a także czym się żywią. W samym systemie lektorzy przygotowali dla niewidomych wiele ciekawych informacji na temat osobliwych zachowań i zwyczajów poszczególnych zwierząt.
Spopularyzować kody QR
Sam system działa w oparciu o wspomnianą technologię RFID, ale wspomaga go system GPS. Do obsługi systemu przygotowano specjalne tablety z systemem Android. Dostosowano je do stosowanego w ogrodzie systemu montując w nich specjalne anteny do odbioru poszczególnych sygnałów z nadajników umieszczonych na ścieżkach. Tak przygotowane zestawy można bez dodatkowych opłat wypożyczyć na terenie ogrodu. Dodatkową wartością każdego wypożyczonego zestawu są tzw. plastyczne „opowieści o zwierzętach”, które odsłuchać może każdy, nie tylko posiadacze specjalnych zestawów. Większość z nich dedykowana jest szczególnie najmłodszym zwiedzającym. Wystarczy, że każdy posiadacz smartfona zeskanuje specjalne kody QR umieszczone na tabliczkach przy wybiegach. Kolejne prace przewidują adaptację kodów jako mechanizmów wspomagających naukę orientacji przestrzennej dla osób niewidzących. W przyszłości drogi system RFID zostanie zastąpiony technologią Bluetooth 4.0, gdy tylko ta się upowszechni. Wtedy też funkcjonalności stosowane obecnie na specjalnie dostosowanych w tym celu tabletach przejmą mniejsze urządzenia – smartfony, znacząco obniżając tym samym koszt stosowania tej technologii.
Fundacja nieprzerwanie od 4 lat popularyzuje ideę audiodeskrypcji. W szczególności w regionie, z którego się wywodzi – na Dolnym Śląsku. Ale projekty fundacji realizowane są na terenie całej Polski. Jedną z najbardziej medialnych inwestycji jest prowadzenie projektów audiodeskrypcyjnych a piłkarskich stadionach. A fundacja zajmuje się także takimi przedsięwzięciami jak przystosowywaniem do odbioru dla niewidomych wystaw malarstwa czy fotografii, a także emisji kinowych filmów.
Zgłoszenie do nagrody ma charakter osiągnięcia promocyjnego, badawczego i edukacyjnego.
Źródło: technologie.ngo.pl