Małe dzieci z wadą słuchu potrzebują systematycznej rehabilitacji. A im wcześniej zostanie ona wdrożona, tym lepsze przynosi efekty. Dlatego niesłyszące maluchy w czasie wakacji nie tylko wypoczywają, ale także intensywnie ćwiczą pod okiem logopedów i logorytmików. Na turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Fundację Orange przyjeżdżają wspólnie z rodzicami, dla których także przygotowany jest szereg aktywności.
W te wakacje (2011 r.) organizowana jest już szósta edycja turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z różnych stron Polski i ich rodziców. Taki wyjazd jest dopełnieniem rehabilitacji domowej organizowanej przez Fundację Orange w ramach programu Dźwięki Marzeń. W 2011 roku przygotowane zostały cztery turnusy dla 120 dzieci i ich opiekunów, w ośrodku nad jeziorem, w Koszelówce koło Płocka. Dwutygodniowy pobyt, tak jak i całoroczna rehabilitacja, jest dla nich bezpłatny. W organizacji wyjazdu Fundacja współpracuje m.in. z logopedami Polskiego Związku Głuchych.
Codzienne zajęcia indywidualne i grupowe prowadzone są przez doświadczonych logopedów i dostosowane do potrzeb małych dzieci z wadą słuchu w wieku od 0 do 3 lat, aby wspierać przede wszystkim rozwój komunikacji werbalnej. Rodzice w czasie turnusu mogą w pełni skoncentrować się na swoich pociechach, z dala od codziennych wyzwań, wziąć udział w rehabilitacji, zasięgnąć porady psychologa i pediatry. W ramach warsztatów i wykładów specjaliści dzielą się z rodzicami wiedzą i praktycznym doświadczeniem na temat leczenia i rehabilitacji oraz specyficznych potrzeb dzieci z wrodzonym niedosłuchem. Istotne jest też to, że uczestnicy mogą się lepiej poznać, wymienić informacjami i poczuć, że z podobnym wyzwaniem styka się więcej rodzin w Polsce.
Uszkodzony narząd słuchu dziecka nie pozwala na wyraźne, pełne rozumienie mowy. W efekcie rozwój jego własnej mowy narażony jest na znaczne opóźnienie. Takich dzieci w Polsce każdego roku rodzi się ok. 750. Problem ze słuchem dotyczy również kwestii emocjonalnych i funkcjonowania w społeczeństwie, a także ogranicza możliwości pełnego wykorzystania potencjału inteligencji dziecka.
- Dzieci z wadą słuchu, niezależnie od tego, czy mają niewielki niedosłuch, czy głębokie uszkodzenie słuchu, mogą rozwijać się prawidłowo pod warunkiem, że zostaną objęte programem wczesnej interwencji - mówi dr Marzanna Radziszewska-Konopka, otolaryngolog, specjalista audiolog, członek Rady Naukowej Programu.
Program Dźwięki Marzeń Fundacji Orange prowadzi wiele działań mających na celu udzielenie kompleksowej pomocy dzieciom z ubytkiem słuchu oraz wspieranie ich rodzin i rehabilitantów. Fundacja Orange uruchomiła 18 banków aparatów słuchowych w całej Polsce, w których bezpłatnie dobierany i wypożyczany jest dzieciom odpowiedni dla nich aparat umożliwiający dziecku słyszenie. Ponadto, program organizuje systematyczne zajęcia rehabilitacji w warunkach domowych. Każdego roku w tej rehabilitacji uczestniczy ok. 320 dzieci w wieku 0-3 lat.
Źródło: Fundacja Orange