W pięciu świetlicach wiejskich Gminy Krzywcza (w Babicach, Skopowie, Średniej, Kupnej i Woli Krzywieckiej) w powiecie przemyskim województwa podkarpackiego w lipcu 2013 zorganizowano nieodpłatne dwutygodniowe zajęcia dla dzieci z siedmiu miejscowości z gminy Krzywcza.
Projekty pn. „Pokaż co masz na strychu? wystawa staroci” w ramach programu „Pożyteczne wakacje 2013” sfinansowano ze środków FWW w Warszawie. Realizacją projektów zajęły się miejscowe stowarzyszenia i świetlice wiejskie.
Na zajęciach dzieci zbierały stare przedmioty, opisywały je, odnawiały i przygotowywały wystawy. W organizację wystaw włączyli się bardzo aktywnie mieszkańcy wsi. Efekty były imponujące! Na wystawach znaleźć można było stare kołowrotki, ule kryte kiczkami, stary sprzęt AGD, naczynia, ubrania, stare gazety, książki, a nawet pojazdy! Powstało pięć wspaniałych wystaw w Babicach, Skopowie, Woli Krzywieckiej, Kupnej i Średniej, które obejrzeli mieszkańcy wsi i goście.
Oprócz organizacji wystaw dzieci miały zorganizowane zajęcia plastyczne, muzyczne, rękodzielnicze, sportowe, dyskoteki, konkursy, ogniska, wycieczki po swoim województwie (np. do skansenu w Sanoku, do kina, na kręgielnię, tor saneczkowy, do Karpackiej Troi w Trzcinicy, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, na zamek w Krasiczynie i w Łańcucie, czy też do Magurskiego Parku Narodowego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego), poczęstunki itp.
Z zajęć skorzystało łącznie około 200 dzieci. Dzieci odwiedzały rękodzielników, twórców ludowych, gdzie miały okazję popróbować swoich sił w wyplataniu koszyków, bibułkarstwie czy też hafciarstwie. Były spotkania z fajkarzem, pszczelarzami, rolnikami. Dzieci kopały ziemniaki motykami, które następnie piekły w ogniskach, robiły masło tradycyjną maślniczką, czy też wykonywały pająki, które kiedyś wieszało się u powały. Były tez próby robienia powróseł. Uruchamiano stare gramofony, kołowrotki, a w nieckach próbowano kołysać dzieci.
Dla dzieci z tak ubogich terenów jak Gmina Krzywcza takie zajęcia były wspaniałą przygodą i jedyną szansą na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Co niezwykle istotne wszyscy zaangażowani w realizację projektu (członkowie stowarzyszeń, opiekunowie, rodzice, goście) organizowali zajęcia dla dzieci nieodpłatnie.
Pomysł stowarzyszeń przypadł do gustu też niektórym obiektom turystycznym, które postanowiły włączyć się w realizację projektu: zamek w Krasiczynie otworzył swoje podwoje nieodpłatnie dla 60 osób, lotnisko w Jasionce umożliwiło zwiedzenie nieodpłatne portu lotniczego grupie blisko 60 dzieci.
Szczegółowe relacje z realizacji tych projektów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy Krzywcza. Zadaniem projektów było uczyć poprzez zabawę, a zainteresowanie nimi przerosło najśmielsze oczekiwania ich pomysłodawców!