Od listopada 2009 r. w gminie Żarów jest inicjowane budowanie partnerstwa lokalnego. W partnerstwie jest szansa na zwiększenie efektywności i jakości działań poprzez podejmowanie wspólnych wyzwań i realizację projektów. Podczas dwóch spotkań dyskutowano o roli partnerstwa w budowaniu kapitału społecznego i ludzkiego, zasadach i wartościach partnerstwa (m.in. zaufanie, bezpieczeństwo, komunikacja, współodpowiedzialność). Proces tworzenia partnerstwa, do którego przystąpili przedstawiciele urzędu miasta, organizacji pozarządowych, biblioteki, Ośrodka Pomocy Społecznej, policji oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma rozpocząć długofalową i systemową współpracę pozwalającą rozwijać aktywność lokalną.
Biorąc pod uwagę fakt, że partnerstwo to przestrzeń do łączenia potencjału różnych podmiotów i wykorzystywanie go do rozwiązywania lokalnych problemów i odpowiadania na lokalne potrzeby, podczas trzeciego spotkania (18 lutego 2010 r). uczestnicy pracowali w dwóch grupach nad mapą zasobów i potrzeb Gminy Żarów.
Na mapę zasobów składała się analiza kilku obszarów:
- analiza przestrzenni ( tereny zielone, miejsca rekreacyjne, obiekty sportowe, obiekty kultury, dworce, przystanki, elementy charakterystyczne)
- analiza kanałów komunikacji (prasa, telewizja, portale internetowe, gabloty informacyjne)
- analiza demograficzna (wskazanie kluczowych aktywnych osób, liderów formalnych, nieformalnych, artystów,
- analiza tradycji i doświadczenia społecznego.
Następnie na mapę zasobów uczestnicy nanieśli obszary problemowe, potrzeby, bariery (np. architektoniczne, komunikacyjne, estetyczne).
Dzięki twórczemu zaangażowaniu w pracę nad mapami powstała solidna i jakościowa diagnoza potencjału tkwiącego w gminie oraz potrzeb, na jakie należy odpowiedzieć. Na kolejnym spotkaniu partnerzy dookreślą kierunki funkcjonowania partnerstwa lokalnego i wspólnie ustalą misję i cel działania partnerstwa.