W maju i czerwcu Fundacja dla Somalii zaprosiła warszawskie rodziny na pięć spotkań w ramach projektu „Warszawski Tygiel Rodzinny”. Cel? Zachęcić rodziny do wspólnego aktywnego spędzania czasu i odkrywania wielokulturowości miasta, a także stworzyć przestrzeń do wzajemnych spotkań i wymiany umiejętności między warszawiakami pochodzącymi z różnych stron świata. Efekt? Sami zobaczcie oglądając powstałe w ramach projektu filmy wideo!
Sercem projektu były dwa spotkania kulinarne, podczas których wolontariusze Fundacji pochodzący z Afryki i Bliskiego Wschodu prezentowali typowe dania ze swoich krajów, które następnie wszyscy uczestnicy wspólnie przyrządzali. Czego to nie było! I liście manioka z rybą po kongijsku,i irańskie warzywne briyani, a nawet pachnące różą tunezyjskie słodkie kuleczki z migdałów kaber louz oraz kenijskie ugali, które należy koniecznie jeść bez użycia sztućców, a na dokładkę zupa z… masła orzechowego według przepisu z Gambii.
Gotowanie to jednak nie wszystko. Podczas drugiego spotkania odbył się warsztat bębniarski „Rodzinne Rytmy”. Pod wodzą Rickiego Liona, pochodzącego z Kongo muzyka, mali i duzi uczestnicy wspólnie odkrywali, jak wyrazić mogą przy użyciu bębna, co tylko im w duszy gra. Wysłuchali przy tym licznych afrykańskich opowieści.
W programie nie zabrakło też polskiej tradycji. Podczas warsztatu „Twórzmy na ludowo” rodzice i dzieci wspólnie zdobili kartki i notesiki tradycyjnymi polskimi wzorami, wykorzystując metodę scrapbookingu.
Na zakończenie, 30 czerwca, ruszyliśmy w miasto tropić w nim ślady wielokulturowości. 11 drużyn, złożonych z rodziców i dzieci, zmierzyło się z zaskakującymi i trudnymi nieraz zadaniami. Bo wcale nie tak łatwo rozpoznać jest język Twi, zaznaczyć na mapie, gdzie w Warszawie znajduje się meczet, rozwikłać zagadkę czarnoskórego uczestnika powstania warszawskiego czy zrobić piłkę ze sznurka i folii według wskazówek kenijskiego wolontariusza! Wszyscy uczestnicy jednak świetnie poradzili sobie z przydzielonymi trasami. Po grze odbyło się losowanie nagród oraz – jakże by inaczej – zaserwowano multikulturowy obiad.
Źródło: Fundacja dla Somalii