We wtorek o 9:30 w warszawskim Centrum Olimpijskim ruszy TechCamp, który rozpocznie półgodzinna sesja plenarna z udziałem Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego. Później wystartują sesje warsztatowe, w których przedstawiciele pond 60 lokalnych organizacji pozarządowych dowiedzą się, jak w praktyce najlepiej korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
TechCamp, goszczący w tym roku w Warszawie, to program Departamentu Stanu USA, który rokrocznie organizuje konferencje odbywające się w innym kraju. Skupia się na organizowaniu konferencji na temat praktycznego wykorzystania nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych dla wzmacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Z tej okazji w Centrum Olimpijskim w Warszawie gościć będzie wielu prelegentów, którzy spróbują przekonać, jak wielki potencjał kryją w sobie technologie.
Wykorzystać technologie w praktyce
Social media zmieniają obraz świata
Kolejnym z gości zaproszonych do udziału w polskim TechCampie jest Chris Worman, dyrektor ds. rozwoju programu w Fundacji TechSoup Global. W trakcie spotkania prasowego opowiadał, jak od 2006 roku obserwuje zmiany zachodzące w technologicznym świecie, które wpływają chociażby na oddolne inicjatywy obywateli, którym łatwiej jest zorganizować się za pomocą mediów społecznościowych i wyjść na ulice. – Social media dziś nie tylko pozwalają na określenie swojego rodzaju planu zmian, ale także pomóc wdrożyć je w życie i stworzyć swojego rodzaju ścieżkę do ich realizacji. Media społecznościowe dziś skupiają się na człowieku, a nie produkcie – podkreślał.
Doprowadzić do realizacji
Głównym celem konferencji jest wychodzenie naprzeciw konkretnym problemom współczesnego świata. Założeniem jest stworzenie nowych rozwiązań, narzędzi, bądź innowacyjnych zastosowań popularnych technologii. W konsekwencji mogą powstać dwujęzyczne narzędzia, które mogą przydać się szerokiej grupie organizacji i społeczników. Eksperci po zakończeniu warszawskiego TechCampu wybiorą trzy propozycje, które uzyskają dofinansowanie – mini-granty ufundowane przez Intel i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Radosław Jasiński, dyrektor programowy Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności podkreślał na spotkaniu, że większość konferencji na świecie dobiega ku końcowi i każdy ich uczestnik o nich zapomina. Założeniem jest, by zupełnie odwrotnie było z TechCampem. – W Fundacji od kilku lat tworzymy zaplecze kompetencyjne, a także finansowe do wdrażania konkretnych inicjatyw. Dlatego liczymy na to, że w trakcie TechCamp uda się nam wypracować kilka rozwiązań, które dzięki wsparciu zostaną dokończone po zakończeniu konferencji i zostaną wdrożone w tych organizacjach, które zgodzą się w przyszłości je rozwijać – tłumaczył Jasiński.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy pomiędzy Biurem eDyplomacji Departamentu Stanu, Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW) i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Partnerem strategicznym konferencji jest Intel, biznesowym Microsoft, zaś merytorycznie organizatorów wspierają: Fundacja TechSoup, Centrum Cyfrowe i Fundacja Widzialni. Wydarzenie wspiera też firma Google. W Polsce TechCamp odbywa się w ramach realizowanego przez FRSI Programu PAFW „Nowe Technologie Lokalnie” na rzecz podnoszenia wiedzy i umiejętności przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie praktycznego wykorzystania ICT.
Źródło: Technologie.ngo.pl