Już po raz czternasty przejdzie Parada Schumana. Pochód wyruszy w południe sprzed kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Paradę poprzedzi debata z udziałem komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego m.in. na temat kryzysu ekonomicznego.
Parada Schumana to główny punkt XX Polskich Spotkań Europejskich. Jej trasa wiedzie sprzed kościoła św. Anny, Krakowskim Przedmieściem, Królewską przez plac Teatralny z powrotem do Krakowskiego Przedmieścia. Paradę poprowadzą w tym roku dwudziestoletni uczestnicy projektów Fundacji Schumana i studenci, równolatkowie tegorocznej edycji Polskich Spotkań Europejskich. Na lawetach pojadą członkowie Szkolnych Klubów Europejskich i uczestnicy Wolontariatu Europejskiego; przejedzie też kolumna ośmiu segwayów (dwukołowych pojazdów sterowanych ruchami ciała kierującego).
Według organizatorów ulicami Warszawy przejdą też grupy z Ukrainy i Białorusi. Będą pokazy żonglerskie, wrotkarze z flagami, orkiestry i tancerze salsy. W okolicach skweru Hoovera powstanie Miasteczko Schumana promujące ideę zjednoczonej Europy. W prawie 30 stoiskach organizowane będą quizy, konkursy, występy artystyczne oraz rozmowy z ekspertami, posłami do Parlamentu Europejskiego, w tym m.in. z Rafałem Trzaskowskim, Pawłem Kowalem, Markiem Siwcem, Leną Kolarską-Bobińską i Różą Thun.
Paradę poprzedzi debata, która - z udziałem m.in. komisarza Janusza Lewandowskiego - odbędzie się w sobotę rano w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o kryzysie ekonomicznym, młodych w Europie i przyszłości UE. Dzień wcześniej w ramach XX Polskich Spotkań Europejskich w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja "Europolis - inteligentne miasta przyszłości". Wezmą w niej udział przedstawiciele Warszawy, Berlina, Wiednia, Helsinek i Nantes oraz firm stosujących nowoczesne technologie.
Organizatorzy przewidują udział w konferencji m.in. prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej i ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. 63 lata temu, 9 maja 1950 roku, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie upamiętnia się corocznie jako Dzień Europy.
Źródło: warszawa.gazeta.pl