Zrównoważony rozwój – mimo że z tym pojęciem spotykamy się coraz częściej, dla niektórych z nas może być ono niezrozumiałe. Tym bardziej warto docenić organizację, która na rzecz zrównoważonego rozwoju działa. Poznajcie Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju.
Stowarzyszenie działa od 2007 roku. Wyrosło ono z koła naukowego działającego na jednej z poznańskich uczelni. Jego głównym celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju, czyli takiego rozwoju, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń (wg raportu WCED z 1987 r.), gdzie rozwój gospodarczy i społeczny nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne.
W ostatnim czasie na znaczeniu zyskał projekt realizowany przez Stowarzyszenie od 2015 r. pn. "Ptaki w Mieście". Jego głównym celem jest wspieranie dziko żyjących gatunków ptaków gniazdujących na budynkach w Poznaniu. W ramach tych projektów prowadzony jest monitoring i inwentaryzacja miejsc gniazdowania ptaków w szczególności jerzyków, wróbli, mazurków, jaskółki oknówki i kawki. Dodatkowo sprawdzana jest efektywność w zasiedlalności skrzynek lęgowych jako działań kompensujących zniszczenie pierwotnych siedlisk oraz monitoring zagrożeń ptaków wraz z interwencjami – mówi Jakub Kotnarowski członek zarządu Stowarzyszenia.
Inny projekt Stowarzyszenia organizowany corocznie to Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska realizowany zawsze w czerwcu w partnerstwie z: Związkiem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Ogrodem Botanicznym UAM i Radą Osiedla Ogrody. Staramy się również co roku realizować projekty edukacyjne z wykorzystaniem gier ekologicznych i ekorozwojowych, które nazywamy EKOzGraniem – uzupełnia Arkadiusz Zacharzewski.
Ważnym działaniem podejmowanym przez Stowarzyszenie jest promowanie i edukowanie w zakresie organizowania Zielonych Wydarzeń zgodnie z tzw. Zielonym Standardem. W myśl tego standardu, organizator wydarzenia, na każdym etapie jego przygotowań i realizacji dba o ograniczenie jego negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez racjonalne wykorzystywanie energii i innych surowców, ograniczenie produkcji i recykling odpadów, ekologiczny catering i działania na rzecz ograniczenia transportu. Dzięki działalności Stowarzyszenia podjęto już próby, aby Dni Organizacji Pozarządowych organizowane w Poznaniu były zgodne z Zielony Standardem.
Przy promocji działań ekologicznych ważna jest współpraca ze społecznościami lokalnymi. Tylko wówczas działania organizacji mają szansę wprowadzić realne zmiany, mające pozytywny efekt nie tylko na poziomie lokalnym. Wspólne działania prowadziliśmy już z różnymi grupami i podmiotami, m.in. kołami naukowymi, studentami, mieszkańcami, firmami lokalnymi i międzynarodowymi, ich pracownikami, radami osiedli, w końcu urzędnikami i administracją samorządową. Chcemy utrzymywać i rozwijać tę współpracę, ponieważ pozwala nam to realizować główny cel: na szerszą skalę promować ideę zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska – podkreśla Arkadiusz Zacharzewski. W tej współpracy ważna jest dla nas postawa i motywacja osób, które z nami chcą realizować cele, tj.: otwartość na nowe rzeczy, chęć nauczenia się czegoś nowego i minimalna motywacja do zmiany na rzecz szeroko pojętej (i nie zawsze dobrze rozumianej) “ekologii” – dodaje.
Artykuł powstał w ramach projektu współfinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Fundacja NIWA