W Roku Janusza Korczaka - domy dziecka realizują politykę ochrony dzieci
Od kwietnia 17 placówek opiekuńczo-wychowawczych rozpocznie realizację programu „Chronimy dzieci” – mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa podopiecznych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych. Instytucje, które wdrożą standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem, otrzymają certyfikaty. Inicjatorem programu jest Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Urzędem m. st. Warszawy oraz WCPR. Projekt wpisuje się w obchody Roku Janusza Korczaka.
Placówki będą miały pół roku na wdrożenie standardów ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Te, które wykonają to zadanie, otrzymają certyfikat „Chronimy dzieci” i tym samym dołączą do grona warszawskich placówek wychowawczych i edukacyjnych realizujących strategiczne podejście do ochrony dzieci.
Posiadanie przez placówkę certyfikatu oznacza m.in., że w takim miejscu nie są zatrudniane osoby karane za przestępstwa seksualne oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego. Ponadto, cały personel potrafi rozpoznać oznaki krzywdzenia i zna procedury interwencji w takich przypadkach, a wychowankowie edukowani są na temat unikania zagrożeń oraz możliwości uzyskania pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.
- Placówki opiekuńczo-wychowawcze to miejsca, gdzie spełnienie odpowiednich standardów ochrony dzieci ma szczególne znaczenie – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor FDN. – co trzeci wychowanek warszawskich placówek doświadczył w ciągu ostatniego roku przemocy fizycznej ze strony dorosłych, co ósmy był wykorzystywany seksualnie . Co więcej, całodobowy pobyt w placówce jest istotnym czynnikiem ryzyka krzywdzenia dzieci. Potrzebne są systemowe narzędzia, aby temu zapobiec – dodaje dr Sajkowska.
Program „Chronimy dzieci” proponuje strategiczne podejście do ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem. Główną ideą programu jest wprowadzenie standardów ochrony dzieci do wszystkich placówek, w których czasowo lub stacjonarnie przebywają dzieci. Realizatorom programu bliskie jest przesłanie Janusza Korczaka - „nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje