Zdrowie psychiczne jest nieodłącznym składnikiem zdrowia. Dla osób dotkniętych chorobą psychiczną niezwykle ważne jest życie w aktywności, albowiem choroba doprowadza do ograniczenia kontaktów społecznych, a czasem i całkowitej izolacji.
Zdrowie psychiczne zbyt długo było problemem chowanym pod przysłowiowy dywan. To zasadniczy czynnik ogólnego zdrowia społecznego.
Sport i aktywność ruchową traktujemy nie tylko jak ćwiczenia gimnastyczne, mające usprawnić nasze ciało, ale przede wszystkim jako filozofię życia mającą wpływ na różne inne sfery ludzkiej działalności. Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia jest np. najlepszą metodą skuteczniej walki z patologiami zdrowotnymi i społecznymi.
W niwelowaniu choroby psychicznej są konieczne, obok leków, różnego rodzaju terapie i działania, których efektem jest wzrost aktywności, samodzielności, poczucia własnej wartości, lepsza komunikacja, obniżenie poziomu lęków i integracja ze światem ludzi zdrowych. Rehabilitacja przez pracę jest według psychiatrów najbardziej skuteczną formą terapii osób po kryzysach psychicznych, a korzyści płynące z niej są nie do przecenienia.
Dlatego w zadaniu podjętym przez morąskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ujęto również działania, których celem jest przygotowanie beneficjentów do podniesienia kwalifikacji zawodowych i podjęcia pracy.