Oddolne inicjatywy mieszkańców wsi i miasteczek, dzięki charyzmie lokalnych liderów, dają się przekuć na konkretne projekty, które przynoszą korzyść całej społeczności i zachęcają do dalszych działań. Ostatnio przekonali się o tym mieszkańcy małej podbeskidzkiej wsi dzięki projektowi „Chcę się uczyć”.
Międzyrzecze to wieś licząca 3 300 mieszkańców, położona na Pogórzu Śląskim, granicząca z miastem Bielsko-Biała. Jak wiele innych małych miejscowości, tak i ona boryka się z problemem bezrobocia, będącym skutkiem niskich kwalifikacji i niskiego poziomu wykształcenia społeczności lokalnej. Sytuację tę pogarsza fakt przekształcenia się Międzyrzecza z wsi typowo rolniczej w obszar podmiejski, uzależniony od dużego ośrodka, jakim jest Bielsko-Biała. Jednocześnie, mieszkańcy Międzyrzecza mają wciąż niewystarczający dostęp do odpowiedniej infrastruktury: społecznej, teleinformatycznej, edukacyjnej, a to z miejsca stawia ich na gorszej pozycji od miejscowości bardziej zurbanizowanych. Taki stan rzeczy negatywnie rzutuje na standard życia ich mieszkańców. Często demotywuje i przyczynia się do pomniejszenia życiowych ambicji. Barierą są także bardzo często problemy finansowe i brak mobilności przestrzennej mieszkańców.
Sąsiedztwo dużego ośrodka miejskiego, brak szerszych perspektyw w rolnictwie a także zaawansowany proces informatyzacji naszego kraju spowodował, że mieszkańcy Międzyrzecza sami stali się inicjatorami zmian na miarę XXI wieku. O fachową pomoc zwrócili się do Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza, świetnie znającego miejscowe realia. Projekt „Chcę się Uczyć”, realizowany od stycznia do marca 2010, był odpowiedzią na oddolne sygnały lokalnej społeczności.
Stowarzyszenie skoncentrowało swe działania na bierności zawodowej. W ten sposób zorganizowano kursu z podstaw obsługi komputera dla 20 osób.
– Chętnych na kurs było więcej niż miejsc, co świadczy o dużej potrzebie prowadzenia tego typu szkoleń przez stowarzyszenie. Każdy uczestnik miał do dyspozycji własny komputer, a zajęcia prowadził informatyk z wykształceniem pedagogicznym – mówi Leszek Mroczko, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza.
Swojego zadowolenia nie kryją również uczestnicy szkolenia.
– Świetny pomysł z tym kursem komputerowym. Dzięki niemu poznałam obsługę komputera i nauczyłam się, jak tworzyć i formatować dokumenty. Poznałam także zasady arkusza kalkulacyjnego oraz podstawy tworzenia prezentacji multimedialnych. Do tego Internet, praca w przeglądarce, obsługa poczty e-mail, wyszukiwanie informacji. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie – twierdzi Krystyna Biernatek, beneficjentka projektu.
Warto dodać, że projekt „Chcę się Uczyć” był pierwszym przedsięwzięciem, na które Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza pozyskało środki z unijnych funduszy. Prezes stowarzyszenia, przebieg całego szkolenia ocenia pozytywnie, jednak ubolewa nad skomplikowanymi wymogami proceduralnymi.
- Martwi mnie ogromna ilość dokumentacji związanej z przygotowaniem wniosku oraz realizacją kursu. Wydaje mi się, że przy tego typu projektach można byłoby nieco uprościć procedury ubiegania się o dotację a także dokumentację realizacji projektu – dodaje.
Członkowie stowarzyszenia nie poddają się jednak i już teraz zachęceni sukcesem projektu „Chcę się Uczyć” realizują kolejny, dotowany przez Unię Europejską – „Nowa Wieś” , w ramach którego przeprowadzone zostanie kolejne szkolenie komputerowe oraz kurs przedsiębiorczości.
Projekt „Chcę się Uczyć” został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 i dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: strona www