W Macharach posadzono drzewa i kwiaty w ramach inicjatywy społecznej EKO CAFE
W dniach 18 – 19 czerwca 2010 r. w miejscowości Machary, gmina Piecki odbyły się warsztaty w ramach projektu „Eko-Cafe” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 19 czerwca (sobota) w warsztatach wzięło udział 35 mieszkańców w różnym wieku.
Działanie to odbywa się w ramach realizowanego przez Stowarzsyzenie SEEiK w okresie maj – wrzesień 2010 r. projektu „Eko – Cafe”. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pieckach w ramach działalności Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej w Mrągowie. Edukacja Ekologiczna w gminie Piecki. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Wójt Gminy Piecki Pani Maria Jarczewska. Projekt zakłada edukację ekologiczną mieszkańców z terenów wiejskich poprzez udział w działalności świetlicy wiejskiej, w której będą intensywnie prowadzone warsztaty w okresie wakacyjnym dla dzieci i młodzieży. Zakończyliśmy już I etap polegający na przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych z krajobrazu kulturowego i jego zasobów przyrodniczych oraz warsztaty praktyczne z pielęgnacji i sadzenia ogrodów, zakupione zostały materiały oraz uzgodnione z partnerami działania i podpisane umowy. W II etapie realizacji planowane są warsztaty z segregacji odpadów, wykonanie prac związanych z recyclingiem, zapoznanie mieszkańców gminy z selektywną zbiórką surowców wtórnych oraz wyjazd do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Przeprowadziliśmy wśród mieszkańców rozpoznanie i aż 59 osób jest zainteresowanych wyjazdem do Krutyni. W trakcie wyjazdu uczestnicy „Eko-Cafe” zapoznają się z Muzeum Parku, jego działalnością oraz przyrodą Krutyni i okolic. Uczestnicy będą mieli zapewnione zwiedzanie z przewodnikiem. Atrakcją dla uczestników będzie spływ łódkami po rzece Krutyni. Wyjazd zakończony zostanie wspólnym ogniskiem na tle najpiękniejszej Perły Mazur – rzeki Krutyni.
W międzyczasie mieszkańców będą czekały liczne atrakcje związane z organizowaniem wspólnego ogniska. W projekcie chodzi oto, aby każdy z mieszkańców wykazał się inicjatywnością i zadziałał, pokazując tym samym, że jeżeli się chce to można chronić przyrodę, a wykorzystując jej zasoby można upiększać otoczenia i poprawiać stan przyrody.
W projekcie ważną rolę odgrywa świetlica wiejska, która ma służyć mieszkańcom jako tzw. Ekologiczna Kafejka, w ktorej będą mogli się spotykać, ale także będą planować wspólne działania na rzecz poprawy wyglądu miejscowości. Stowarzyszenie SEEiK w ramach projektu zakupiło do świetlicy wiejskiej wyposażenie w materiały biurowe oraz gry i zabawy edukacyjne, związane z ekologią i ochroną środowiska. Realizowany projekt jest zgodny z polityką zrównoważonego rozwoju oraz ze Strategią Rozwoju Stowarzyszenia SEEiK na lata 2008-2020.
W wyniku realizacji projektu chcemy zaangażować się w pracę u podstaw na terenie Machar, wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Olsztynie, organizacją współpracującą z nami w prowadzeniu Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej z siedzibą przy Pl. Kajki 2/8 w Mrągowie. Ważnym partnerem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, którego pracownicy są zaangażowani w projekt i wspierają nas merytorycznie i organizacyjnie. Dziękujemy również dla Pani Marii Jarczewskiej za pomoc i wsparcie naszych działań. Dużym zaangażowaniem w projekt wykazała się Pani Ewelina Samsel, aktywna kobieta z Machar, która jest lokalnym animatorem w tej miejscowości.
W ramach projektu zostanie zawarta umowa partnerska pomiędzy GOPS, SEEiK a SMnRROW i Gminą Piecki, w wyniku której zakładamy utworzenie w świetlicy wiejskiej w Macharach Centrum Edukacji Ekologicznej, klubów dla młodzieży i planujemy zatrudnienie pracowników.
Stowarzyszenie SEEiK dziękuje wszystkim mieszkańcom zaangażowanie i włączenie się w akcję społeczną w tak licznym składzie. W dzisiejszych czasach taki czyn zasługuje na uwagę i szacunek.
10 października 2010 r. w miejscowości Machary odbędzie się IV Forum Ochrony Przyrody Mazurskiej, połączone z sadzeniem drzewka dla pokoju i festynem ekologicznym. Przedsięwzięcie to będzie realizowane już po raz czwarty na terenie powiatu mrągowskiego, pierwszy poza Mrągowem.
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK