Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje, że w lutym rusza 30 nowych konkursów ze środków Funduszy Europejskich. To jednak tylko część oferty unijnej. Cały czas można składać wnioski o wsparcie finansowe projektów w 92 wciąż trwających konkursach.
Nabory skierowane są przede wszystkim do samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, szkół wyższych czy instytucji ochrony zdrowia. Szansę na pozyskanie unijnych środków mają także przedsiębiorcy, instytucje kultury, czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Pełna oferta obejmuje 28 naborów z programów ogólnopolskich, 88 konkursów z programów regionalnych i 6 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Przedsiębiorcy
Badania i rozwój
Jeszcze do końca lutego mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które dotyczą wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych produktów. Chodzi o prace, które doprowadzą do wejścia produktu na rynek. Dzięki wsparciu można sfinansować wydatki inwestycyjne, usługi doradcze czy prace rozwojowe.
Jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, szkoły wyższe, instytucje ochrony zdrowia
Energetyka
Pod koniec lutego zamykają się dwa nabory na projekty w obszarze energetyki.
- wymianę okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia części wspólnych na energooszczędne,
- przebudowę systemów grzewczych i chłodzących,
- instalację odnawialnych źródeł energii.
Środki unijne na inwestycje w energetykę są dostępne również dla wnioskodawców z województwa lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. W lutym otwartych jest kilkanaście konkursów w tym obszarze. Wsparcie mogą uzyskać m.in. projekty dotyczące:
- modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowej wraz z wymianą źródeł ciepła, w tym z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (woj. lubuskie, kujawsko-pomorskie),
- budowy/przebudowy sieci elektro-energetycznych, ciepłowniczych (woj. dolnośląskie, lubuskie); instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) w instalacjach domowych (woj. podlaskie).
Innowacje społeczne
Ochrona środowiska
Luty to także możliwość składania wniosków o unijne wsparcie na projekty związane z ochroną środowiska. Takie projekty może zgłosić m.in. samorząd terytorialny i jego związki, czy lasy państwowe. Wsparcie mogą pozyskać m.in. na:
- budowę i modernizację ośrodków edukacji ekologicznej na terenie parków krajobrazowych, w tym projekty dotyczące edukacji ekologicznej (woj. małopolskie),
- budowę lub modernizację budowli przeciwpowodziowych (woj. wielkopolskie),
- opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo na terenie parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody (woj. wielkopolskie),
- rozbudowę i modernizację istniejących składowisk odpadów komunalnych oraz budowę instalacji do odzysku i recyklingu odpadów (woj. lubuskie, warmińsko-mazurskie).
Zdrowie
W lutym dla instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego, czy instytucji ochrony zdrowia otwarte są nabory na projekty w obszarze ochrony zdrowia. To projekty, które dotyczą m.in.:
- programów profilaktyki zdrowotnej, które wspierają aktywność zawodową w zakresie chorób w danym regionie (np. układu krążenia, nowotworowych, układu oddechowego) (woj. wielkopolskie),
- rozwoju środowiskowych form opieki nad osobami niesamodzielnymi (woj. małopolskie),
- prac remontowo-budowlanych, a także wyposażenia w sprzęt medyczny oraz zakupu rozwiązań w zakresie rozwiązań IT (woj. łódzkie),
- prowadzenia działań dotyczących profilaktyki nowotworów (woj. śląskie),
-
zakupów aparatury medycznej (woj. warmińsko-mazurskie).
Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, kościoły, instytucje kultury
Nauka i edukacja
W regionach również otwarte są nabory na projekty w obszarze edukacji. Takie konkursy są dostępne m.in. w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, czy mazowieckim. Unijne wsparcie mogą uzyskać projekty dotyczące:
- programów rozwojowych dla konkretnej szkoły/placówki kształcenia zawodowego,
- współpracy szkół i placówek z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu lepszego dostosowania oferty kształcenia do potrzeb regionalnych i lokalnych rynków pracy,
- organizacji staży i praktyk dla uczniów, a także rozwijania kompetencji nauczycieli oraz instruktorów nauki zawodu,
- budowy, rozbudowy i wyposażenia w bazę dydaktyczną nowych obiektów, a także przebudowy, modernizacji i wyposażenia już istniejących obiektów,
- tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego lub dostosowania istniejących (w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami).
Rewitalizacja
Do lutowych konkursów regionalnych w obszarze rewitalizacji aplikować może liczne grono instytucji m.in. samorząd terytorialny, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kultury.
Takie nabory otwarte są dla m.in. dla województwa podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego. Projekty mogą dotyczyć:
- rewitalizacji zabytkowych budynków,
- modernizacji lub renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych,
- zagospodarowania lub zmiany zagospodarowania terenów i przestrzeni dla celów społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych lub rekreacyjnych.
Poznaj szczegóły
To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany/-a, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:
- ogólnopolskie programy (XLSX 21 KB)
- regionalne programy (XLSX 40 KB)
- programy współpracy transgranicznej (XLSX 14 KB)
Potrzebujesz dodatkowych informacji?