Strona społeczna, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawa przygotowują współKongres Kultury. W ciągu trzech dni, od 7 do 9 listopada zaplanowano 30 debat, spotkania odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Teatrze Dramatycznym. Do 8 września można zgłaszać tematy debat i propozycje mówców.
WspółKongres Kultury odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W międzyczasie powstanie program debat, który stworzą twórcy i odbiorcy kultury.
– Podejmując się roli ministry mówiłam, że kultura jest dla mnie formą komunikacji i tym, co pozwala nam się porozumiewać. Dlatego bardzo się cieszę, że już dziś możemy zapowiedzieć współKongres kultury, którego inicjatorem jest strona społeczna. MKiDK wraz z m.st. Warszawa wspiera tę inicjatywę i wspólnie zajmiemy się jego organizacją. Wiemy, że kultura nie powstaje w gabinetach ministerialnych, kultura powstaje w setkach, a nawet tysiącach różnych instytucji kultury, ale też poza nimi. Dotyczy to zarówno małych miejscowości jaki i wielkich miast. Kongres jest po to abyśmy mogli porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i wspólnie działać na rzecz kultury – mówiła dzisiaj podczas konferencji prasowej ministra Hanna Wróblewska.
– Chciałabym także zaapelować o opinie do odbiorców kultury, bo kultura tworzona jest z myślą o was. Chcemy dowiedzieć się, jakich wydarzeń Państwo oczekujecie i co chcecie oglądać – dodała ministra.
Kultura jest wspólna
Od poniedziałku rusza strona wydarzenia, a w jego trakcie jest już zaplanowanych 30 debat.
Wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra wyraziła przekonanie, że wydarzenie będzie inne niż poprzednie.
– Cieszę się z miasto stołeczne Warszawa już po raz kolejny jest gospodynią kongresu kultury. Przygotowujemy go wspólnie jako strona rządowa, samorządowa i społeczna. Przykład Warszawy dowodzi, że kultura jest zdecentralizowana, w 80 proc. jest organizowana i finansowana przez samorządy. Kultura to przede wszystkim jednak organizacje społeczne, artyści, artystki, zespoły czy organizacje pozarządowe – podkreślała wiceprezydentka Warszawy. – Przez ostatnie lata ze środowiskami artystycznymi bardzo dużo dyskutowaliśmy jaka powinna być kultura teraz jest ten czas, żeby podczas kongresu to wszystko pokazać i spróbować wspólnie nakreślić plan jak kultura powinna być organizowana, finansowana i wspierana przez państwo i samorządy – dodała Machnowska-Góra.
Razem dla kultury
Prof. Iwona Kurz, która występowała w imieniu kilkunastoosobowego zespołu programowego kongresu, powiedziała, że chcą rozmawiać m.in. o ustroju, czyli o tym w jaki sposób kompetencje i pieniądze powinny być dzielone pomiędzy różne szczeble władzy – państwowej, samorządowej, na różnych poziomach.
– Naszym głównym celem jest dobra komunikacja zwłaszcza między społeczeństwem a władzą, która w ostatnich latach został nieco zachwiana. Problemów w kulturze jest dużo, choć ostatnio zaszło sporo istotnych zmian. Jednym z ich jest integracja środowiska, ale też określenie tego co kultura znaczy dla twórców i organizatorów, a co dla odbiorców.
Dlatego podczas współKongresu chcemy porozmawiać o polityce kulturalnej, ustroju kultury, o edukacji kulturalnej. Chcemy też przejrzeć się sytuacji ludzi kultury, ale też spytać odbiorców kultury – czego oczekują, kiedy sięgają po treści kulturalne – powiedziała pof. Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Weź udział w kongresie
Przewodnicząca zespołu programowego Agata Diduszko-Zyglewska poinformowała, że do 8 września każdy może zgłosić temat debaty panelowej z opisem, kto miałby zabrać głos w debacie. – Następnie wszyscy zarejestrowani do tej pory uczestnicy i uczestniczki kongresu będą mogli od 25 września do 6 października zagłosować na pięć najważniejszych ich zdań tematów, w ten sposób zostanie wyłonione kluczowe dwadzieścia debat panelowych, które staną się częścią programu Kongresu – dodała Diduszko-Zyglewska.
Wszystkie informacje dotyczące wydarzenia, m.in. tematy debat, skład Zespołu Programowego, harmonogram oraz linki do rejestracji, są dostępne na stronie współKongresu Kultury.