Aktywność społeczno-obywatelska to świetny sposób na spędzanie czasu - przekonywali pozarządowcy gliwicką młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10.
Pod hasłem „Aktywność społeczno-obywatelska – sposób na wolny czas” odbyło się spotkanie animacyjno-informacyjne z młodzieżą gliwickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10. Spotkanie było połączeniem prezentacji, warsztatów, oraz dyskusji. Naszym celem było informowanie o formach i sposobach aktywności społeczno-obywatelskiej oraz animowanie zaproszonych uczestników do współtworzenia zespołu, którego celem jest zorganizowanie kampanii internetowej promującej aktywność. Stworzony zespół pracować będzie w podzespołach, które miałyby do wykonania zadania takie jak: kontakt z mediami, PR, redagowanie informacji, wypracowanie strategii promocji aktywności społecznej.
Zaproszeni goście – Joanna Stasiów i Klaudia Lewandowska – przedstawicielki Drużyny Bractwa Białej Bramy przybliżyły swoim rówieśnikom działania jakie realizuje ich organizacja. Zwróciły uwagę na korzyści jakie daje im przynależność do grupy, opowiedziały o tym, czego się nauczyły i jak działalność w organizacji wpływa na ich rozwój osobisty. Przedstawiciel instytucji wspierającej Trzeci Sektor w Gliwicach – Tomasz Pawłowski – pracownik Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości przy Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych (GCOP) zaprezentował uczestnikom działania jakie realizuje GCOP. Wyjaśnił jaką pomoc mogą uzyskać osoby indywidualne identyfikujące się z problemami lokalnymi, społecznymi, chcące wpłynąć na zmiany w otoczeniu, jak również pomoc świadczoną organizacjom pozarządowym.
Zajmując się tematyką wpływu aktywności i bierności na jednostkę oraz grupę uczniowie, podjęli temat wyróżnienia problemów, na rzecz których działają organizacje na świecie, w Polsce i w Gliwicach. Podali przykłady oraz przedsięwzięcia, które stały się niejako wizytówką poszczególnych NGO. Poruszyliśmy temat możliwości spędzania wolnego czasu – dostępnych źródeł na tanie i efektywne spędzanie chwil, zostały zaprezentowane ciekawe portale internetowe. Podczas warsztatów zrodziły się ciekawe pomysły na zainicjowanie nowych przedsięwzięć, działań, które według uczniów mogłyby zaistnieć w Gliwicach.
Efektem spotkania było zaproszenie młodych, pełnych zapału, chcących się czegoś nauczyć, a jednocześnie chcących się podzielić swoimi umiejętnościami ludzi, do podjęcia aktywności społecznej i obywatelskiej w formach o różnym stopniu zorganizowania (stowarzyszenia, grupy nieformalne, rady osiedlowe, rady szkoły) oraz wzięcie udziału w organizacji kampanii internetowej promującej aktywność społeczną ludzi młodych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Trasa 78 – ze śląskiego w świętokrzyskie” realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS Stowarzyszenie Edukacja przez Internet oraz Miasto Gliwice, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.