W drodze do samodzielności – już potrafię!
W gościnnych progach Blues Hostelu w ostatni weekend marca odbyły się usamodzielniające warsztaty Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Przy wsparciu asystentów i fizjoterapeuty starsi oraz nieco młodsi „Aktywni” pracowali nad poprawą swojej sprawności oraz nabywaniem umiejętności istotnych w codziennym życiu.
Dla Antosia, Dawida, Olka, Kamila, Joanny, Małgorzaty, Natalii, Jarka i Mariusza był to bardzo intensywny czas. W ten weekend uczestnicy samodzielnie przygotowywali śniadania i kolacje, robili kanapki oraz herbatę. Samodzielnie lub z koniecznym wsparciem trenowali czynności samoobsługowe. Dla części uczestników były to pierwsze odniesione sukcesy i satysfakcja – potrafię!
„Do projektu uczestnicy zgłaszali się sami. Wszyscy byli zaangażowani w zajęcia, chętnie ćwiczyli i dawali z siebie maksimum, aby zwiększyć swoją sprawność. Indywidualnie dopasowany do jednostki chorobowej, ograniczeń oraz potrzeb plan usprawniania pozwala na dokładniejsze skoncentrowanie się na każdym uczestniku.
Warsztaty oczywiście są tylko częścią długofalowego procesu usprawniania. Dużo uwagi poświęcamy na wykształcenie nawyku systematycznego ćwiczenia w domu, staramy się poprawić świadomość i podejście, gdyż często najwięcej ograniczeń jest w głowach naszych podopiecznych. Jednakże, aby działanie było kompleksowe, zwracamy uwagę na udoskonalanie wykonywania czynności samoobsługi i samodzielności, koncentrujemy się nad konkretnymi czynnościami dnia codziennego i adekwatnie do ograniczeń uniemożliwiających ich wykonanie, dostosowujemy plan działania. Niekiedy pracujemy nad poprawą sprawności, a w innych przypadkach nad sposobem wykonania czynności.
Najwięcej zależy jednak od samych osób niepełnosprawnych – od tego czy ćwiczą w domu, czy świadomie i konsekwentnie podchodzą do rehabilitacji, czy wykazują dostateczne zaangażowanie, czy chcą się nauczyć wykonywania podstawowych czynności oraz czy pozwalają się wyręczać, mimo, że mogliby robić to przynajmniej w części sami.
Oczywiście nie można tu generalizować, ale zauważam często różne podejście osób niepełnosprawnych do rehabilitacji. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj rodzina i najbliżsi. Istotne jest, aby zwrócili uwagę na to, że usprawnianie jest procesem ciągłym i nie skupia się ono tylko na zorganizowanych zajęciach rehabilitacyjnych, ale jego ogromną częścią jest uczestniczenie we wszystkich zadaniach i obowiązkach dnia codziennego w jak najwyższym zakresie. Począwszy od ubierania, porannej toalety, przygotowywania posiłków po aktywne spędzanie czasu wolnego. Wykonywanie tych czynności już samo w sobie jest ćwiczeniem sprawności”.
Ola i Ania zwróciły uwagę na entuzjazm oraz świetną atmosferę na warsztatach. Mimo bardzo wypełnionych zajęciami dni, każdy dał z siebie sto procent.
„Takie weekendowe warsztaty powinny być realizowane jak najczęściej, gdyż w ciągu trzech dni uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach aktywnej rehabilitacji, indywidualnych zajęciach z fizjoterapeutą oraz w zajęciach na basenie.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Fundacja PODAJ DALEJ