Dzień Dziecka Utraconego to szczególny dzień dla rodzin, które przeżyły największą tragedię, jaką można sobie wyobrazić. Do takich rodzin, które przeżywają smutek po stracie dziecka, kieruje pomoc Fundacja „By Dalej Iść” z Mysłowic.
Zorganizowała ona po raz kolejny spotkania na terenie całej Polski, główne obchody odbyły się hotelu "Trojak" w Mysłowicach. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent miasta Edward Lasok. Światowy Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.
Swoją obecnością zaszczycili m.in. Prezydent Mysłowic Edward Lasok, Komendant Straży Miejskiej , Komendant Straży Pożarnej, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Przewodnicząca Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Położnych w Katowicach. To właśnie przedstawiciele tych grup zawodowych niejednokrotnie jako pierwsi muszą przekazać tragiczną wiadomość rodzicom. Muszą umieć odnaleźć się w tej niezwykle trudnej sytuacji.
W czasie spotkania Prezes Fundacji – Justyna Brzózka, zaprezentowała statystki odnośnie umieralności dzieci, dotychczasowej działalności Fundacji oraz szeroko zakrojonych działań na najbliższy czas. Podkreślone zostało, iż w opublikowanym w 2012 roku przez WHO i UNICEF raporcie „Level & Trends in Child Mortality” (Poziom i trendy umieralności dzieci) napisano, że każdego dnia na świecie umiera 21 tys. dzieci. Każdego dnia zatem zostaje osieroconych 42 tys. rodziców na całym świecie. Nie ma nawet specjalnego określenia, by ten stan nazwać. Słowa "wdowa", "wdowiec", "sierota" nie określają rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Aby rodzinę po stracie dziecka w pełni przywrócić społeczeństwu, potrzebne jest przepracowanie procesu żałoby. Fundacja „By Dalej Iść” pomaga w tym przez zapraszanie tych rodziców do grupy wsparcia. Cały program trwa ok. 8 miesięcy. Spotkania w grupie osób, które doświadczyły takiej samej tragedii, prowadzone przez psychologa specjalistę w dziedzinie przeprowadzania procesów żałoby, daje trwały efekt terapeutyczny i pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Prezydent Edward Lasok oraz obecni goście zaoferowali Fundacji pomoc i zaproponowali spotkanie robocze w tej sprawie. Bardzo dużą aktywnością zaakcentowała Anna Stachulska, która mówiła o tym, jak wygląda zetknięcie ze śmiercią dzieci z perspektywy jej zawodu. – Przygotowywano nas do wykonywania zawodu, ale nie do radzenia sobie z takim problemem, jak śmierć dziecka – powiedziała położna. Kamil Bomber – dyrektor fundacji, podkreśla, iż szeroko zakrojona pomoc Fundacji „By dalej iść” jest prowadzona poprzez doświadczonych psychologów, terapeutów, prawników, wolontariuszy, którzy w większości przeszli sami proces żałoby i teraz chcą pomagać innym; organizacja działa non-profit oraz posiada status Organizacji Pożytku Publicznego uprawniającego m.in. do pozyskiwania 1% podatku dochodowego na swoją działalność. Tworzą się nowe grupy wsparcia na terenie całej Polski, prowadzimy dyżury telefoniczne czynne 24h, prowadzimy pomoc prawną, podjęte są już działania legislacyjne, wzbogacamy naszą bogatą oferta szkoleniową. Pracy jest bardzo dużo i wiele przed nami – dodał Kamil Bomber.
Po zakończeniu spotkania przed hotelem wszyscy obecni – rodzice i goście – wypuścili w niebo białe balony z wypisanymi imionami swoich utraconych dzieci a słodki poczęstunek zachęcił do refleksji oraz wspomnień.