– Nasze doświadczenie pokazuje, że hasło „społeczne” budzi coraz lepsze odczucia. Wiąże się też z zaufaniem i chęcią współpracy naszych klientów – mówiła Anna Kuzyk ze Spółdzielni Socjalnej „Dobra Ekonomia”. Jeszcze przed świętami, podczas spotkania informacyjnego w Bartoszycach, usłyszeć można było też o możliwościach stojących przed spółdzielniami socjalnymi. Jedną z ważniejszych są bezzwrotne dotacje.
– Dostrzegliśmy barierę stojącymi przed osobami, które chcą założyć spółdzielnię socjalną. PUP-y wciąż posiadają ograniczone środki, stąd zrodził się nasz pomysł na stworzenie możliwości dofinansowania dobrych pomysłów na przedsiębiorstwa społeczne. Ale oczywiście na samym finansowaniu nie poprzestaliśmy – mówił podczas spotkania Maciej Bielawski ze Stowarzyszenia ESWIP, koordynator dotacyjnego projektu. W ofercie jest też m.in. możliwość przejścia szkoleń zawodowych potwierdzonych certyfikatem, doradztwa z ekspertami w biznesie, dopracowanie swojego pomysłu na biznes, przygotowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji społecznej firmy. Pomoc można dostać w zasadzie od momentu utworzenia grupy 5 osób z pomysłem na swoją działalność. Spółdzielcy po rozpoczęciu pracy na własny rachunek i otrzymaniu dotacji również nie zostaną pozostawieni sami sobie. Otrzymają pomoc indywidualną przydzielonego im opiekuna. – My go nazywamy takim aniołem stróżem, który jest po to, by pomagać, gdy coś się dzieje nie po myśli spółdzielców – dodaje Katarzyna Kij ze Stowarzyszenia ESWIP, specjalistka ds. rekrutacji w projekcie, w subregionie olsztyńskim.
Mówi się o tworzeniu tzw. dobrego klimatu, niezbędnego do powstawania podmiotów ekonomii społecznej. Jeśli spojrzeć na Bartoszyce, sprzyjająca aura rozwija się tu z dnia na dzień. Powiat ten objęty jest pomocą specjalistów Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Olsztynie. W styczniu 2013 roku powstanie tu Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, gdzie ze specjalistycznej pomocy doradcy i możliwości bezpłatnego korzystania z lokalu i sprzętu korzystać będą mogli m.in. właśnie spółdzielcy. Do tego dołączona możliwość uzyskania nawet 200 tys. zł na stworzenie społecznego przedsiębiorstwa, razem ze wsparciem biznesowym. – Chcemy, by w tych najtrudniejszych pierwszych miesiącach pracy, tutejsze spółdzielnie socjalne otoczone zostały jak najlepszą opieką – dodaje Maciej Bielawski.
Działania prowadzone są w ramach projektu “Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorami projektu są: Stowarzyszenie ESWIP, Stowarzyszenie ADELFI oraz Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP