Szkoła Podstawowa im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich wraz z Radą Rodziców tej szkoły wspólnie zainicjowali, a teraz realizują projekt pt. „EduProjekt”. Działania projektowe mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci mieszkających na wsi oraz uaktywnienie społeczności wiejskiej.
Do projektu zostało zakwalifikowanych 10 mieszkanek Iławy bez względu na wiek i status na rynku pracy. Głównym celem projektu jest ich aktywizacja społeczna oraz promocja postaw równościowych wśród lokalnego społeczeństwa, a przede wszystkim podniesienie wiary w swoje możliwości, promocja aktywności fizycznej, jak i przełamywanie stereotypowego postrzegania kobiet.
Rada Rodziców przy szkole w Babiętach działa bardzo prężnie, ma duży wpływ na inne organizacje działające na terenie wsi, ale i na indywidualnych mieszkańców. Była bezpośrednim organizatorem lub ogromnym wsparciem w wielu projektach realizowanych w ramach programu „Działaj Lokalnie” – choćby w projekcie „Babciu naucz mnie! Hafty, koronki, zdobnictwo”, „JAdę, nie TANKUJĘ” lub „Kochać ludzi, to znaczy budzić ich do życia”.
Obecnie realizowane przedsięwzięcie, zatytułowane „EduProjekt”, polega na pokazaniu dzieciom świata nauki w sposób bardziej przystępny. Poprzez udział studentów-wolontariuszy w różnego typu warsztatach naukowych (doświadczenia chemiczne i pokazy fizyczne), uczniowie szkoły podstawowej będą mieli okazję do twórczego rozwijania wiedzy i umiejętności. Program promuje aktywne postawy wśród uczniów, a także i studentów, w których kształtuje się poczucie społecznej odpowiedzialności i solidarności.
Kolejnym etapem są warsztaty „EduBiuro podróży”, mające na celu pokazanie dzieciom, jak ciekawie i pożytecznie można spędzać czas, jednocześnie przygotowując się do zewnętrznego sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej. Zajęcia edukacyjne będą miały formę zabawową, skupioną wokół tematu „EduBiuro podróży”, przy okazji kształcenia typowych umiejętności zawartych w standardach jak: czytanie, pisanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Wydarzenie zakończy się „EduWieczornicą” zorganizowaną dla społeczności lokalnej, podczas której przy poczęstunku można będzie obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą działania z realizacji projektu.
Oczekiwanym rezultatem projektu będzie mały wkład w wyrównanie szans edukacyjnych między dziećmi z małej szkoły, a tymi z dużych ośrodków. Nauczyciele zdobędą nowe doświadczenia, a rodzice docenią wpływ nauki na rozwój swoich dzieci i staną się bardziej świadomymi partnerami nauczycieli w edukacji ich dzieci. A wspólnie spędzony czas zintegruje społeczność lokalną i w efekcie pobudzi do dalszych inicjatyw.
Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej w ramach programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową – Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie.