Na kanale „Federacja OFOP” oraz na profilu „VII OFIP” na YouTubie można zobaczyć filmowe podsumowanie VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Jeden z filmów krótko opowiada o całym wydarzeniu, a drugi jest reportażem z tegorocznego Pikniku Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu. Oba zostały przygotowane przez Fundację Dobrego Odbioru.
Oba filmy miały premierę na początku miesiąca, kiedy Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych świętowała zakończenie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych w gronie zwolenników, przyjaciół i współpracowników, z którymi spędziliśmy ostatnie miesiące na przygotowaniach tego najważniejszego dla III sektora święta. Film pokazuje w skrócie całe wydarzenie, znalazły się z nim wypowiedzi zespołu, który je przygotowywał:
Piknik, który odbył się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 14 września 2014 r. pokazany został w 9-minutowym reportażu. Osoby z różnych organizacji pozarządowych, które przygotowały stoiska dla mieszkańców Warszawy, opowiadają w nim o swojej działalności. Jakub Styczyński, koordynator Pikniku: - Odbyło się ponad 100 gier, zabaw, spotkań, które przygotowało 60 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.
Anna Plewicka-Szymczak z Fundacji im. Batorego przypomniała, że ta organizacja w tym roku również obchodzi 25-lecie: - To z czego my możemy być dumni to postęp demokratyzacji społeczeństwa i angażowania się we własne sprawy. Wydaje się to być największą zdobyczą.
Karol Krzyczkowski z warszawskiego Centrum Wolontariatu opowiada o tym, czym zajmuje się i jakie ma zdania punkt pośrednictwa pracy wolontarystycznej, gdzie zarówno organizacje i instytucje, które poszukują wolontariuszy jak i osoby, które same chcą się udzielać znajdą się siebie nawzajem. - Tak naprawdę wiele osób, co pokazują badania między innymi CBOS-u – angażując się w prace społeczne bardzo często nie wie, że to, co robią jest wolontariatem. Dlatego wolontariat w Polsce ma się bardzo dobrze, ale świadomość tego, że przysługują nam pewne prawa i obowiązki, jest jeszcze nie dosyć rozwinięta.
Karolina Kędziora z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego opowiada o jego działalności, o tym, że zajmuje się ono reprezentowaniem osób w mediacjach i przed sądami, ale również monitoringiem działań z obszaru dyskryminacji, podnoszenia standardów, które pozwoli na życie w społeczeństwie otwartym i tolerancyjnym.
Marek Sołtys, Towarzystwo Szalonego Wózkowicza: - Głównym nurtem naszego działania jest edukacja włączająca. Staramy się powiedzieć, że osoba na wózku to nie jest osoba niepełnosprawna, ale osoba z niepełnosprawnością. Dlatego pokazujemy ludzi, którzy robią bardzo fajne rzeczy i których nigdy nie robiłyby, gdyby nie wózek.
Magdalena Mike opowiada, czym zajmuje się ponad 70 organizacji zrzeszonych w Dąbrowskim Forum Organizacji Pozarządowych. Magdalena Wieczorek-Trzeciak ze Stowarzyszenia Na rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom jak pomagają wyrównywać szanse edukacyjne. Henryk Radowski z Towarzystwa Przyjaciół Słońska mówi o działalności, która wspiera poznawanie naszych zachodnich regionów, stosunkowo najmniej znanych. Anna Chęć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska mówi: - Demokracja to jest proces i nie istnieje demokracja bez edukacji obywatelskiej.
Materiały zostały przygotowane przez Katarzynę Kuszyńską i Izę Bojarewicz z Fundacji Dobrego Odbioru.
Źródło: OFIP