W sobotę, 24 czerwca w Parku Solankowym w Inowrocławiu odbył się już VII Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej. Organizatorem tych cyklicznych, corocznych wydarzeń, jest Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy, Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu oraz LGD „Czarnoziem na Soli".
Muszla koncertowa była miejscem prezentacji wokalnej dla piętnastu zespołów ludowych zrzeszonych wokół ww. Organizacji Pozarządowych. Grały i śpiewały: "Łubianioki", Kapela z nagrodą Grand Prix na swoim koncie, Nadgoplański Zespół Folklorystyczny z Kruszwicy ze słynnym "Kiedy będzie słońce i pogoda", "Kłopocianki" z sukcesem nagranych płyt, "Pakościanie" z odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Zespół "Pałuki", który koncertował również poza granicami kraju, Zespół "Nadwiślanie", "Kołaczkowianki, ze słynną pieśnią "Ta równina to Kujawy", Zespół śpiewaczy "Radojewiczanie" z trzydziestoletnim doświadczeniem, również kabaretowym, kontynuatorzy tradycji kulturowych z Gminy Jeziora Wielkie "Jezioranie", również z dorobkiem nagranych płyt, Zespół "Polskie Kwiaty" z ciekawą interpretacją "Kujawiaczek z Kujawianką", "Złotniczanki" m.in. z odznakami "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i "Gloria Artis", Zespół "Solecczanie" z nagrodami i wyróżnieniami, Zespół "Wierzchosławiczanki".
Było ciekawie i kolorowo, bo pieśni w tak różnorodnej interpretacji, niekiedy podrywały publiczność do tańca, a barwne i haftowane ręcznie stroje nadawały unikatowości temu wydarzeniu.
Zespoły folklorystyczne prezentowały przekazywane z pokolenia na pokolenie, głębokie tradycje kulturowe zarówno śpiewem i strojem. Smaczku dodawały zespoły, nieco odbiegające od tej tradycyjnej formuły i choć wciąż na ludowo, to jednak z wartością dodaną, która ze względu na swoistą interpretację, może zainteresować nowe rzesze słuchaczy.
Było też bardzo smakowicie!
Piknik mleczny wzmocnił energię twarożkami, serkami i jogurtami. Propozycja właściwego żywienia na stole, w wydaniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Do tego miód polski. Już powstają pierwsze produkty, do nabycia z Rodzinnej Pasieki, która miała swoje stoisko, przy okazji festiwalu.
Ze stołów Kół Gospodyń, znikały drożdżowe rogaliki z obfitymi nadzieniami, serniczki, soczyste jabłeczniki. Wszystkie wypiekane ze znajomością alchemii kuchennej.
Kształt temu wydarzeniu nadawała znana dziennikarka, publicystka i regionalistka Pani Krystyna Lewicka-Ritter, z wdziękiem wchodząc w interakcję z Publicznością. Już samo wprowadzenie nadało właściwy ton tej imprezie.
Wieczór tego dnia, zapowiadał się towarzysko wokół sobótki i w charakterze świętojańskim. Były tańce, wianki na wodzie, i śpiew.
Patronat nad imprezą objęli:
Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosta Inowrocławski, Prezydent Inowrocławia, Burmistrz Pakości, Wójt Gminy Inowrocław.
Przekaż 1% podatku dochodowego dla WZRKiOR w Bydgoszczy, Organizacji Pożytku Publicznego, realizującego statutowe i ustawowe działania OPP w środowisku wiejskim. KRS 0000103621.
Źródło: WZRKiOR w Bydgoszczy