W piątek 9 września 2016 r. Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich zorganizowała kolejne, otwarte spotkanie edukacyjne. Program wydarzenia przygotowano z myślą o osobach, które na co dzień zarządzają fundacją lub stowarzyszeniem. Nie zabrakło wystąpień ekspertów i doświadczonych praktyków zarządzania. Była także przestrzeń do dyskusji oraz zadawania ważnych pytań o przyszłość środowiska menedżerów i menedżerek NGO w Polsce.
Forum otworzył Grzegorz Dzwonnik – doktor nauk ekonomiczny reprezentujący International Project Management Association Polska, który mówił o dobrych praktykach w zarządzaniu projektami. Swoje wystąpienie rozpoczął od pytania o definicje i różnice między projektem, programem a portfelem projektów. Zaprezentował też przydatny model opisujący poszczególne fazy wdrażania projektu.
W ramach bloku o zarządzaniu zmianą Justyna Janiszewska opowiedziała o swojej zawodowej drodze, gdy po sześciu latach szefowania Fundacji Edukacji dla Demokracji zdecydowała się zostać dyrektorką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Następnie Maciej Sopyło ze Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis” dzielił się swoimi doświadczeniami z zarządzania organizacją w okresie intensywnego rozwoju. Mówił o trudnej sztuce komunikowania się z ludźmi, gdy decydujemy się na wprowadzania istotnych zmian w strukturze i sposobie funkcjonowania organizacji.
W kolejnym bloku Forum prelegenci mierzyli się z tematyką angażowania i motywowania pracowników i wolontariuszy organizacji. Anna Obem (Fundacja Panoptykon) mówiła o specyfice pracy w organizacji o charakterze eksperckim, natomiast Grzegorz Tereszkiewicz (Kongres Kobiet) skupił się na wyzwaniach związanych z zarządzaniem dużą grupą aktywistek i wolontariuszek na Podkarpaciu.
Trzeci blok konferencji poświęcony był tematyce zarządzania w kontekście współpracy na pograniczu sektorów. Łukasz Węda w bardzo osobistym i angażującym wystąpieniu mówił o łączeniu roli prezesa lokalnego stowarzyszenia (Studzianka w woj. lubelskim) ze stanowiskiem samorządowego urzędnika na poziomie gminy i powiatu.
Przy okazji ostatniej prezentacji Krzysztof Łyżwiński zidentyfikował wyzwania czekające na lidera organizacji pozarządowej (Stowarzyszenie Budujemy Przystań z Radomia), który jest jednocześnie dyrektorem publicznej szkoły.
Forum, w którym uczestniczyło ponad 60 osób zarządzających organizacjami pozarządowymi oraz ekspertów, zakończyła moderowana dyskusja w grupach. Odpowiadano na pytania dotyczące środowiska menedżerów i menedżerek NGO. Zastanawiano się, czy takie środowisko istnieje, z jakimi problemami zmagają się najczęściej szefowie i szefowe organizacji oraz czy potrzebna jest wspólna przestrzeń i forma współpracy.
Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich (FAOO) działa od 3 lat. Jej celem jest profesjonalizacja działań podmiotów trzeciego sektora po to, aby skuteczniejszej i efektywniej realizowały swoją społeczną misję.