Energetyczny dancing. Panel dyskusyjny o aktywnym życiu pełnym wrażeń. Warsztaty z makijażu i stylizacji. To tylko niektóre z wydarzeń VI Parady Seniorów. Może określenie “jesień życia” czas już odłożyć do lamusa? Seniorzy coraz częściej bowiem chcą być kojarzeni z bardziej radosnymi porami roku.
W Polsce jest niemal 10 milionów osób w wieku 60+ i grupa ta stale się powiększa. Starzenie się społeczeństw jest wynikiem m.in. wydłużania się trwania życia i niskiego poziomu dzietności. Każdy kolejny rocznik, który zaczyna emeryturę, jest lepiej wykształcony i bardziej aktywny od poprzedniego.
Seniorzy z ponad 200 miejscowości
Organizowana przez Fundację Zaczyn Parada Seniorów to symboliczna prezentacja właśnie tej grupy społecznej. Celem imprezy jest przełamywanie stereotypów na temat seniorów, pokazanie ich potencjału, problemów i postulatów, a także integracja międzypokoleniowa. W tym roku Parada doczekała się już VI edycji.
Już na miesiąc przed Paradą udział w niej zadeklarowały zorganizowane grupy z ponad 200 miejscowości! I rzeczywiście - masowy przemarsz przez centrum stolicy robił wrażenie. Zwłaszcza na turystach i spacerowiczach. Każda z grup zadbała o odpowiednią oprawę pochodu: pompony, chorągiewki, czapeczki, kotyliony, regionalne stroje, transparenty z hasłami.
Święto seniorów to nie tylko radosny przemarsz ulicami Warszawy, ale też Piknik Pokoleń: koncert, potańcówka, panele dyskusyjne z udziałem gwiazd, warsztaty, spotkania, konsultacje, badania oraz inne atrakcje.
Koncert w stylu Hitchcocka
Program koncertu na scenie głównej ułożony był w iście hitchcockowskim stylu. Na początek trzęsienie ziemi w postaci energetycznego dancingu zafundował uczestnikom DJ Zbyszek. Potem na scenie można było podziwiać występy cheerleaderek 60+ i pokaz mody Stylowych Seniorów. Następnie - występ Krzysztofa Krawczyka. Zaśpiewał swoje największe przeboje, a publiczność - chóralnie razem z nim.
Po takiej gwieździe wystąpić mogła już tylko Ona. DJ Wika! Najstarsza w Polsce, a może i na świecie dj-ka rozbujała cały uniwersytecki kampus. Zabawa była przednia, a wigoru, radości i umiejętności tanecznych mogłyby pozazdrościć seniorom ich dzieci i wnuki.
Dyskusje bez stereotypów
Na Pikniku Pokoleń zawsze toczą się rozmowy wokół spraw istotnych dla ludzi dojrzałych. Niektóre tematy tegorocznych paneli dyskusyjnych mogłyby jednak zaskoczyć osoby, które stereotypowo postrzegają trzeci wiek.
Jak budować dobre relacje z dorosłymi dziećmi, innymi dziadkami w rodzinie czy opiekunkami i nauczycielami wnuków to tematy jak najbardziej “emeryckie”. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się tu Beata Borucka - najsłynniejsza babcia polskiego Internetu, autorka książki "Mądra babcia".
Ale już dyskusje o pielęgnowaniu życia towarzyskiego i rozrywkowego, sile i motywacji do spełniania marzeń, o codziennej elegancji i poszukiwaniu własnego stylu z pewnością łamią kanon statystycznego seniora. A wokół takich aspektów życia także toczyły się dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich plejada osób, które żyją pełnią życia i chętnie dzielą się swoją energią i doświadczeniem: Robert Janowski znany z teleturnieju “Jaka to melodia?”, aktorka i kabareciarka Katarzyna Pakosińska, instruktorka fitness Mariola Bojarska-Ferenc, Helena Norowicz - modelka, która rozpoczęła karierę w modelingu w wieku 80 lat (!), stylista Tomasz Jacyków i wiele innych postaci.
Organizatorzy, partnerzy i sponsorzy Pikniku Pokoleń przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. W strefie badań można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji. W strefie piękna opanować tajniki makijażu cery dojrzałej. W strefie sportowej skorzystać z porad zdrowotnych fizjoterapeutów i trenerów personalnych. Nie zabrakło też strefy dla stylowych seniorów, w której można było poznać aktualne trendy w modzie 60+ oraz nauczyć się poruszania po scenie i pozowania do zdjęć.
Osoby z zacięciem artystycznym mogły wziąć udział w warsztatach garncarskich, upcyclingu - wytwarzania ozdób ze śmieci, kaligrafii, improwizacji teatralnej. A wszyscy dbający o ducha i ciało - warsztatach ruchowych czy kulinarnych.
Radość ponad wszystko
Coroczna Parada Seniorów to z pewnością bezprecedensowy sukces Fundacji Zaczyn. W ciągu kilku lat stała się ogólnopolską, masową, rozpoznawalną imprezą. Zwraca uwagę na ważną i liczną, ale zaniedbywaną i zepchniętą na margines społeczość.
Podziw należy się także (a może przede wszystkim) osobom uczestniczącym w tej imprezie. W polskich realiach 60+ to najniżej zarabiająca grupa społeczna, częściej niż inne zmuszana stawiać czoła niewydolnej służbie zdrowia. Mimo tego, gdyby podsumować jednym słowem nastrój tego corocznego spotkania seniorów, byłoby to słowo radość.
Więcej zdjęć z VI Parady Seniorów i Pikniku Pokoleń [galeria]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23