Uwolnić projekt i 7 nowych przedmiotów zaprojektowanych przez uznanych polskich twórców
Od 2014 roku Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" prowadzi projekt nowego modelu produkcji i dystrybucji dóbr w oparciu o Wolne licencje i relacje jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym wytwórcą. To realne wsparcie rzemiosła i promocja dziedzictwa niematerialnego.
Każdy zainteresowany rzemieślnik może pobrać dokumentację wykonawczą z sieci i wykorzystać projekt nawet komercyjnie!!! Nad tegorocznymi projektami pracowali uznani polscy projektanci: Kosmos Project, Jan Kochański, Pani Jurek, Joanna Piaścik.
Ta niekomercyjna i społeczna inicjatywa jest wpisana w działalność statutową naszej Organizacji. Nie pobieramy żadnych opłat z tytułu realizacji tego projektu, będziemy wdzięczni za pomoc w promowaniu tej szlachetnej idei. Dzięki Państwa pomocy projekt ma szansę być żywym i realnym wsparciem rzemiosła!
W 2016/2017 roku przeprowadziliśmy projekt na Ukrainie i na Mazowszu, udowadniając, że "Uwolnić projekt" może być długofalową promocją polskiego designu i dziedzictwa za granicą (ukraińscy odbiorcy zamawiają przedmioty u lokalnych wytwórców, zdobywając przy okazji wiedzę na temat polskich tradycji wzorniczych i polskiej ludowej twórczości). W drodze współpracy polskich projektantów z ukraińskimi twórcami ludowymi z Karpat (bednarz, snycerz, tkaczka), pokazaliśmy różnorodność tradycji europejskich oraz jej wspólne korzenie.
Nowe przedmioty powstały również w drodze współpracy z mazowieckimi rzemieślnikami z Kurpii białych. Mata z drewnianych deseczek i ceramiczne naczynia to efekt pracy polskich twórców i mazowieckich rzemieślników.
Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym. Finansowanie: Urząd m.st. Warszawy i Mazowiecki Urząd Marszałkowski.
Źródło: Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"