Kancelaria Prezydenta RP przygotowała projekt Funduszu Inicjatyw Obywatelskich po roku 2014. Najważniejsze w nowej wizji Funduszu są zmiany dotyczące zarządzania – od 2014 roku ma powstać instytucja posiadająca kapitał żelazny, środki przekazywane będą przez okres od 10 do 15 lat w wysokości 1% podatku dochodowego przekazywanego przez podatników PIT. Ełk wypracował swoje rekomendacje dotyczące projektu.
60% środków przekazywanych byłoby instytucjom w sposób zdecentralizowany za pośrednictwem lokalnych partnerów, którzy pozyskują środki również z innych źródeł. Działania dofinansowane z tej puli mają charakter lokalny i mogą się o nie starać również grupy nieformalne. Na poziomie krajowym rozstrzygane będą konkursy o charakterze ponadregionalnym, o które starać się mogą tylko organizacje pozarządowe.
Ełckie Organizacje pozarządowe wraz z pełnomocnikiem ds. organizacji pozarządowych Urzędu Miasta Ełku oraz przy wsparciu Ełckiego Centrum Organizacji Pozarządowych wypracowały 27 października wspólne rekomendacje do projektu.
Podczas spotkania przedstawione zostały założenia do nowego FIO oraz wieloletnie doświadczenia organizacji grantowych działających w lokalnym środowisku m.in. „Działaj Lokalnie” i „Pracowania Umiejętności”. Efekty wymienionych konkursów grantowych spotkały się z pozytywnym odbiorem i chęcią kontynuacji.
Pojawiły się jednak obawy przedstawicieli kilku organizacji przed utworzeniem niezależnej instytucji obsługującej FIO z powodu doświadczeń z niektórymi funduszami europejskimi jako tworu mało wydajnego oraz oferującego usługi o niskiej jakości. Zebranym niejasne wydawały się również kryteria powoływania Rady oraz Prezesa FIO, a także komu taka instytucja byłaby podległa oraz jaki maksymalny procent środków finansowych może być przeznaczany na jej zarządzanie.
Inne uwagi uczestników spotkania dotyczyły:
- Zamkniętego katalogu podmiotów, które są grupą nieformalną – według rozmówców katalog ten jest niewyczerpany, co może powodować formalne problemy w staraniu się o środki niektórych grup nieformalnych.
- Podziału środków finansowych w konkursach między poszczególne zadania.
- Odsetek środków przeznaczanych na kapitał żelazny Funduszu oraz instrumentów finansowych jego pomnażania.
- Lokalnego Partnera FIO, który byłby podmiotem organizującym konkursy na poziomie lokalnym. Pojawiły się pytania, czy istnieją jasne kryteria wyboru takiego podmiotu oraz czy te kryteria będą konsultowane. Innym problemem jest wysokość wkładu finansowego, jaki musi wnieść Lokalny Partner. Nie do końca jasny wydał się przedstawicielom organizacji wybór maksymalnej oraz minimalnej liczby powiatów, które tworzyć mogą okręg działania Lokalnego Partnera FIO. Brakuje także wymogów włączania w działania członków społeczności lokalnej nie tylko na poziomie odbiorców dofinansowywanych działań.
Wszystkie uwagi uczestników spotkania zostały zebrane w jeden dokument oraz przedstawione projektodawcom.