Pomimo upływu siedmiu miesięcy od daty uchwalenia ustawy o języku migowym wciąż nie wydano odpowiednich rozporządzeń. Podobnie było w przypadku metryk.
Wtedy jedno z rozporządzeń ukazało się z tygodniowym opóźnieniem mimo, że ustawa nowelizująca KPA miała sześciomiesięczne vacatio legis.
– Na stronach RCL widniały co prawda projekty rozporządzeń, jednakże nie stanowią one źródła prawa – podkreślił Grzegorz P. Kubalski, ekspert ZPP – Rozporządzenie staje się nim dopiero po jego wydaniu, opublikowaniu w dzienniku urzędowym i upływie przyjętego vacatio legis – dodał.
W przypadku ustawy o języku migowym Ministerstwo Pracy musi wydać rozporządzenie określające zakres oraz zasady funkcjonowania rejestru tłumaczy PJM, SJM i SKOGN (art. 16 ustawy o języku migowym) oraz rozporządzenie określające zasady ubiegania się o dofinansowanie na szkolenia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (art. 18 ust 4).
Na brak odpowiednich regulacji zwróciła uwagę prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rzecznik skierowała do Jarosława Dudy, sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wniosek o udzielenie wyjaśnień na temat stanu prac nad przepisami wykonawczymi oraz przewidywanego terminu ich zakończenia.
W przesłanym do MPiPS piśmie wyraziła swój niepokój faktem, że pomimo upływu siedmiu miesięcy od daty uchwalenia ustawy, żaden z dokumentów nie został wydany.
– W najbliższym czasie drugi z projektów zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i z partnerami społecznymi oraz udostępniony w BIP co umożliwi każdemu zainteresowanemu podmiotowi zapoznanie się z nimi i zgłoszenie ewentualnych uwag – zapewniają urzędnicy resortu.
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się weszła w życie 1 kwietnia.
Źródło: PAP