Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Wrzucają piąty bieg i jadą dalej po dyskryminacji! To już ostatnia prosta do mety. Ekipa „Uprzedź uprzedzenia”, czyli dwudziestu młodych aktywistów i liderów z całej Polski dopina dwie ważne inicjatywy, których celem jest zmiana postrzegania niepełnosprawności w wymiarze społecznym i prawnym – będąca wyrazem dostrzegania „człowieka w człowieku”.
Już w przyszłym tygodniu ogłoszą oni wszem i wobec, co ich kręci i co ich boli w zakresie (nie)przestrzegania praw osób z niepełnosprawnością w Polsce. Ów manifest „Uprzedź uprzedzenia 2011” zostanie przedstawiony z podwójnej okazji: Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia 2011) oraz Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia 2011).
A na dobry początek nowego roku w styczniu puszczony zostanie w obieg stworzony przez nich (MEGA)zin (tj. czasopismo i zin) zarysowujący alternatywny horyzont myślenia o kwestiach niepełnosprawności, czyli taki, który wyzwala, a nie ogranicza!
Obie inicjatywy to owoce wielomiesięcznych przygotowań i pracy, wzajemnych inspiracji, wspólnego przecierania nowych szlaków w wirtualu i realu. Ekipa „Uprzedź uprzedzenia” zdobywała nową wiedzę, wymieniała się doświadczeniami oraz szlifowała dziennikarskie umiejętności pod okiem doświadczonych ekspertów i aktywistów.
W trakcie spotkań warsztatowych zapoznawali się oni z mechanizmami systemowej marginalizacji i uczyli się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać niewinnie na początku wyglądającym oznakom dyskryminacji. Przywoływanie historii (dalszej i bliżej), jak również przegląd obecnej sytuacji pozwalały im zrozumieć, że traktowanie osób z niepełnosprawnością jest swojego rodzaju testem jakości demokracji. Analizowali, w jaki sposób prawo wpływało i wpływa na przedstawianie i postrzeganie osób z niepełnosprawnościami oraz na jakość ich życia i partycypację społeczną. Dyskutowali o tym, dlaczego trzeba czasem być tą pierwszą osobą, która się przeciwstawi dyskryminacji. Nieustannie szukali sposobów, by zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnością. Zastanawiali się: Jak uwrażliwić innych na istniejące problemy? W jaki sposób wyjść poza istniejące schematy myślenia i „podać dalej” dobre praktyki? Jak bez cierpiętnictwa mówić o sprawach trudnych i skomplikowanych? Próbowali zmierzyć się z tymi wyzwaniami organizując happening pt. „Dorysuj credo kredą” w centrum Warszawy z okazji Europejskiego Dnia Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych (5 maja 2011). Swoją wizją i entuzjazmem „zarażali” przypadkowych przechodniów. Jednakże, aby wizja miała wymierne korzyści, musi doprowadzić do zmiany systemu prawnego. Dlatego podczas ostatniej sesji w Warszawie (19-20 listopada 2011) ekipa „Uprzedź uprzedzenia” zapoznała się z Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, która będąc przełomowym dokumentem w historii prawodawstwa w zakresie niepełnosprawności, powinna być przez Polskie władze ratyfikowana. Żeby to się stało, trzeba o tym głośno mówić i nieustannie podejmować działania upowszechniające równościowego ducha Konwencji.
Wiadomo, że dyskryminacja nie śpi, czyli odkładanie „na jutro” odpada! Dlatego gaz do dechy i jedziemy dalej po dyskryminacji!
Ciąg dalszy w grudniu 2011 (Manifest) i styczniu 2012 ((MEGA)zin).
Zapraszamy na bloga: http://uprzedzuprzedzenia.blogspot.com/
Organizatorem projektu „NIE/PEŁNO/SPRAWNI: uprzedź uprzedzenia w wirtualu i realu” jest Fundacja Humanity in Action Polska. Partnerem projektu Stowarzyszenie Kobiet Niepełnosprawnych ONE.pl. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" (EVZ).
Portal organizacji pozarządowych ngo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.