- Trzy…dwa…jeden! Przejedźmy się po dyskryminacji! - tym gromkim okrzykiem 5 maja uruchomiony został w Warszawie symboliczny „pojazd antydyskryminacyjny”, który przejechał po przykładach dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.
Wszystko to odbyło się w radosnej atmosferze mimo trudnego problemu. Uśmiechnięci ludzie, którzy wierzą, że zmiany są możliwe. Bańki mydlane zamiast spalin. Kolorowe wiatraczki zamiast silnika. Karoseria z haseł antydyskryminacyjnych.
Aby ożywić „pojazd antydyskryminacyjny” uczestnicy happeningu przez 20 minut pracowicie zapisywali kredą na chodniku przykłady dyskryminacji, po których chcieli się przejechać. Ponadto zapisywali też hasła antydyskryminacyjne, które miały stać się „paliwem” i „karoserią” pojazdu. Do zapisywania haseł włączali się przypadkowi przechodnie. Każdy zainteresowany tematem dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami otrzymywał na pamiątkę pocztówkę projektu „Uprzedź Uprzedzenia”.
30-minutowy happening miał miejsce 5 maja 2011 przy wejściu do Centrum Handlowego Złote Tarasy w Warszawie. Został zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „NIE/PEŁNO/SPRAWNI: uprzedź uprzedzenia w wirtualu i realu” Fundacji Humanity in Action Polska we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Niepełnosprawnych ONE.pl.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ).
Źródło: Fundacja Humanity in Action Polska