Unijny program pomocy żywnościowej dla osób najbardziej potrzebujących
Komisja Europejska opublikowała program pomocy żywnościowej dla osób najbardziej potrzebujących na 2010 r. Program, którego celem było początkowo rozdzielanie nadwyżek produktów rolnych (tzw. „zapasów interwencyjnych”) pomiędzy osoby potrzebujące, został w połowie lat dziewięćdziesiątych zmieniony, aby w pewnych okolicznościach umożliwiać uzupełnianie zapasów interwencyjnych zakupem żywności na wolnym rynku.
W 2009 roku istniejące zapasy interwencyjne (zbóż, cukru, mleka w proszku, masła) wystarczyły, by pokryć zapotrzebowanie w ramach planu na 2010 r., nie jest zatem konieczne uzupełnienie ich zakupem żywności na wolnym rynku. Budżet programu wynosi 500 mln EUR, podobnie jak w 2009 r. W 2009 r. roku na udział w programie zdecydowało się 19 państw członkowskich.
W związku z programem Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Mariann Fischer Boel oświadczyła: - Jest to konkretne rozwiązanie, dzięki któremu Unia Europejska może pomóc niektórym najuboższym członkom naszego społeczeństwa. Bardzo ważne jest jego należyte wdrażanie, tak by produkty trafiały do osób, które najbardziej ich potrzebują.
Kontekst
Bezpłatną dystrybucję żywności osobom najbardziej potrzebującym rozpoczęto w trybie pilnym podczas wyjątkowo mroźnej zimy w roku 1986/1987, kiedy to nadwyżki zapasów produktów rolnych zostały przekazane organizacjom charytatywnym w państwach członkowskich, w celu rozdania ich osobom potrzebującym. Następnie środek ten wprowadzono na stałe, w oparciu o zapasy interwencyjne. System ten umożliwiał państwom członkowskim uwalnianie publicznych zapasów nadwyżek żywności z przeznaczeniem na pomoc żywnościową. Proces reformy Wspólnej Polityki Rolnej, zapoczątkowany na początku lat dziewięćdziesiątych i zmierzający do radykalnego zmniejszenia zapasów interwencyjnych, przyczynił się do zezwolenia w pewnych okolicznościach na zakup żywności na wolnym rynku. Niemniej w bieżącym roku ilości dostępnych zapasów interwencyjnych wystarczyły do niemal całkowitego pokrycia zapotrzebowania w ramach planu i potrzebne było jedynie nieznaczne uzupełnienie ich zakupami na wolnym rynku. Trwałe zmniejszanie zapasów interwencyjnych doprowadziło do opracowania projektu reformy programu, której celem jest dostosowanie go do zmienionej WPR i poprawa jego skuteczności z punktu widzenia osób najbardziej potrzebujących. Reforma ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Radę.
Państwa członkowskie, które pragną uczestniczyć w programie, zgłaszają to Komisji na początku każdego roku, a następnie przedstawiają jej swe zapotrzebowanie na produkty. Są jednocześnie zobowiązane do późniejszego przedstawienia sprawozdania z realizacji programu.
Mimo że średni standard życia w Unii Europejskiej jest jednym z najwyższych na świecie, są osoby, które nie są w stanie zakupić dostatecznej ilości żywności. Według najnowszych oszacowań, średnio 17% populacji Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa lub na jego granicy i w związku z tym boryka się z niedostatkiem żywności, nie będąc na przykład w stanie zapewnić sobie co drugi dzień pełnowartościowego posiłku.
Program umożliwia najuboższym obywatelom Unii korzystanie ze zdobyczy jednej z najstarszych dziedzin polityki publicznej Wspólnoty, jaką jest WPR.
W 2010 r. Polska przyjmie pomoc wartą 97 405 034 euro.