Unijne Gwarancje dla Młodzieży - półmetek przygotowań
Eurodesk informuje, że już 17 krajów UE przedstawiło swoje zamierzenia dotyczące wdrożenia Gwarancji dla Młodzieży. Wśród nich jest Polska. Gwarancje dla Młodzieży to unijna inicjatywa, która ma pomóc bezrobotnym osobom w wieku do 25 lat w znalezieniu zatrudnienia, kontynuowaniu edukacji, rozpoczęciu stażu lub praktyk.
Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie, by zagwarantowały takie możliwości swoim obywatelom w ciągu 4 miesięcy od momentu ukończenia przez nich szkoły lub utraty pracy.
Szczegółowe rozwiązania państwa mają zaprezentować w specjalnym dokumencie złożonym w Brukseli – 17 państw już to zrobiło, 11 wciąż nad tym pracuje. Komisja Europejska rozpoczęła już analizę przesłanych planów, w ciągu najbliższych tygodni chce przekazać poszczególnym krajom swoją opinię.
Zgodnie z zaleceniami Brukseli państwa miały określić, w jaki sposób zamierzają stworzyć partnerstwa między instytucjami państwowymi, publicznymi służbami zatrudnienia, placówkami edukacyjnymi i szkoleniowymi, partnerami społecznymi oraz organizacjami młodzieżowymi, umożliwiające wywiązanie się z gwarancji złożenia oferty w ciągu wspomnianych 4 miesięcy.
Państwa miały również wskazać, jakie reformy w zakresie zatrudnienia młodzieży zamierzają podjąć oraz określić, które działania chciałyby sfinansować z wykorzystaniem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz Inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodzieży (YEI).
Razem z planami wdrożenia Gwarancji dla Młodzieży państwa członkowskie przygotowują programy operacyjne, określające sposób planowanego wykorzystania pieniędzy z EFS na lata 2014-2020 oraz dodatkowych środków dostępnych w ramach YEI.