Przyszłość należy do młodych! Aby zwrócić uwagę na ich rolę w budowaniu kolejnych kilku dekad - bardziej ekologicznych oraz sprężających włączeniu społecznemu i cyfrowemu, w 2022 roku obchodzimy Europejski Rok Młodzieży. Choć zbliża się on ku końcowi, młodzi Europejczycy każdego roku mają możliwość z korzystania wielu unijnych programów i inicjatyw, zarówno w obszarze edukacji, jak i rozwoju zawodowego.
Chcesz poznać inną stronę Europy? Nie czekaj!
Chyba najbardziej znaną inicjatywą UE skierowaną do młodych ludzi (lecz nie tylko) jest program Erasmus+ (2021-2027), który został oparty na osiągnięciach wcześniejszych europejskich programów edukacyjnych. Jego budżet w wysokości 26,2 miliarda euro ponownie umożliwia Europejczykom studiowanie, odbywanie szkoleń i zdobywanie doświadczenia za granicą. Program działa w kilku obszarach: edukacji szkolnej, szkolnictwa wyższego, kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji dorosłych, młodzieży oraz innych akcji i sportu. Dzięki nim młodzi ludzie w zależności od wieku oraz statusu zawodowego mają m.in. możliwość odbycia kilkumiesięcznych studiów za granicą, uczestnictwa w wymianach młodzieżowych lub praktykach zawodowych, realizacji wolontariatu europejskiego, czy też brania udziału w partnerstwach strategicznych i międzynarodowych inicjatywach młodzieżowych.
Dotychczasowy sukces programu Erasmus+ spowodował, że działania skierowane do młodych ludzi stały się jednymi z priorytetów Unii Europejskiej. W 2017 roku uruchomiony został program Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS), który umożliwia osobom pomiędzy 18. a 30. rokiem życia udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego (we własnym kraju lub za granicą) mającymi na celu przyniesienie korzyści społecznościom w całej Europie. Misją EKS jest aktywizacja młodych osób, która docelowo wpłynąć ma na poprawę sytuacji osób słabszych, integrację oraz ma być odpowiedzią na wyzwania ogólnospołeczne. Projekty wspierane przez Europejski Korpus Solidarności mogą trwać od dwóch do dwunastu miesięcy i zwykle są one realizowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Najnowszą i chyba najmniej znaną unijną inicjatywą skierowaną do młodych ludzi jest DiscoverEU. Tym razem jej odbiorcami są 18-letni Europejczycy, którzy chcą odbyć podróż po Europie oraz poznać je różnorodność, bogactwo kulturowe oraz historię. Co ważne, od tego roku do udziału w programie zaproszeni są wszyscy 18-latkowie bez względu na ich obywatelstwo, pod warunkiem, że legalnie zamieszkują państwo członkowskie UE lub państwo trzecie stowarzyszone z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Dzięki DiscoverEU młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE muszą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast oraz miasteczek Europy, a przy tym rozwinąć umiejętności życiowe, które przydadzą się w przyszłości, takich jak np. niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury. Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku, a laureaci otrzymają od UE bilety na podróż. Jeśli ty lub ktoś dobrze Ci znany kończy 18 lat w 2023 r., nie przegapcie następnej okazji i śledźcie informacje o następnym naborze zgłoszeń, który zaplanowany jest na wiosnę 2023 r.
Praca za granicą? Z UE to o wiele prostsze!
Poznawanie Europy to nie tylko zwiedzanie, ale też podejmowanie zatrudnienia w innym państwie członkowskim. Dla młodych ludzi wyjazd za granicę w celu poszukiwania często pierwszej pracy może być stresującym doświadczeniem. Nowy kraj, inny język i zwyczaje oraz nieznana kultura mogą niekiedy przerażać. Z pomocą w poszukiwaniu pracy mogą przyjść doradcy EURES - Europejskich Służb Zatrudnienia, którzy świadczą usługi z zakresu doradztwa i pomocy poszukującym pracy oraz pracodawcom w uzyskaniu pracowników, informowania o warunkach życia i pracy oraz sytuacji na europejskich rynkach pracy, a także inicjowania działań na rzecz przeciwdziałania i zwalczania przeszkód w mobilności. W Polsce doradcy i asystenci EURES zatrudnieni są w wojewódzkich urzędach pracy i Ochotniczych Hufcach Pracy, a także niekiedy również w powiatowych urzędach pracy. Oferowane przez nich oferty pracy są bezpłatne, bezpieczne i rzetelne, ponieważ zostały zarejestrowane w urzędach pracy właściwych dla siedziby pracodawców, są sprawdzone przez zagranicznych doradców EURES oraz uzgodnione z pracodawcą w zakresie treści oferty i sposobu rekrutacji.
Oferty pracy EURES można znaleźć na stronach internetowych wojewódzkich lub powiatowych urzędów pracy, OHP lub na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES (dostępnym w 24 językach urzędowych UE), który jest skierowany zarówno do osób poszukujących pracy zagranicą, jak i pracodawców rozglądających się za nowymi pracownikami. Młodzi ludzie mogą za jego pośrednictwem utworzyć swoje CV online oraz paszport umiejętności, przeglądać oferty pracy z różnych krajów (obecnie dostępnych jest ponad 3,7 mln ofert w bazie), a także odnaleźć kontakt do najbliższego doradcy EURESu. Niewątpliwą wartością dodaną portalu jest również dostęp do szeregu artykułów o tematyce rozwoju zawodowego i doskonalenia kompetencji.
Poszukiwanie pracy jest związane z zaprezentowaniem umiejętności zawodowej i kompetencji w sposób czytelny i zrozumiały dla potencjalnego pracodawcy. Różnorodność w Unii Europejskiej powoduje, że zagadnienie to niekiedy może wydawać się trudne. Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła zunifikowany zestaw pięciu dokumentów Europass, który prezentuje umiejętności i kwalifikacje w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie. Obejmuje on dwa dokumenty w bezpłatnym dostępie online - CV wraz z listem motywacyjnym oraz paszport językowy umożliwiający dokonanie samooceny kompetencji językowych, a także trzy dokumenty wydawane przez instytucje edukacyjne i szkoleniowe: Europass-mobilność, Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe oraz Suplement do Dyplomu.
Europejski Rok Umiejętności nadchodzi
Obecnie ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności, a najnowsze dane Eurostatu wskazują, że tylko 37 proc. dorosłych regularnie uczestniczy w szkoleniach. Ponieważ transformacja ekologiczna i cyfrowa otwiera nowe możliwości zarówno dla obywateli, jak i gospodarki UE, posiadanie odpowiednich umiejętności umożliwia młodym ludziom podążanie za zmianami na rynku pracy oraz pełne zaangażowanie w życie społeczne i demokrację.
Aby wspierać pracowników oraz osoby dopiero wkraczające na europejski rynek pracy, Komisja Europejska ogłosiła, że rok 2023 będzie nosił miano Europejskiego Roku Umiejętności. W jego ramach Komisja we współpracy z innymi instytucjami, państwami członkowskimi, a także partnerami i organizacjami (w tym służbami zatrudnienia) chce nadać nowy impuls uczeniu się przez całe życie poprzez wspieranie inwestycji w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, dopasowanie aspiracji poszczególnych osób i umiejętności do możliwości rynku pracy, a także przyciągnięcie osób z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne w UE. Działanie te będą realizowane poprzez tworzenie nowych inicjatyw, a także korzystanie już istniejących mechanizmów jak np. unijnej puli talentów, czy europejskiej platformy umiejętności cyfrowych i zatrudnienia.
Obecnie trwają prace nad Europejskim Rokiem Umiejętności, a jego szczegóły będą znane już wkrótce.
Więcej informacji
Aby dowiedzieć się więcej na temat działań Unii Europejskiej skierowanych do młodych ludzi zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową Europejskiego Portalu Młodzieżowego lub skontaktowania się z biurem EUROPE DIRECT Oleśnica. Mieścimy się w Bramie Wrocławskiej w Oleśnicy, lecz swoimi działaniami obejmujemy całe województwo dolnośląskie z wyłączeniem m. Wrocławia. Można się z nami skontaktować w sprawie pytań dotyczących polityki, programów i priorytetów UE lub chęci zorganizowania wydarzenia związanego z Unią Europejską. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Wszyscy korzystają z wszystkich naszych usług bezpłatnie.
Źródło: Europe Direct Oleśnica