„Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością”. Jak UE zwalcza dyskryminację i dąży do równości
W Polsce stopniowo poprawiają się wskaźniki dotyczące eliminowania dyskryminacji z życia społecznego, jednak tempo zmian jest powolne na tle pozostałych krajów UE. Pod względem równości płci, mimo wzrostu pozycji Polski w Gender Equality Index, pozostajemy na 18 miejscu wśród państw wspólnoty – piszą autorzy raportu „Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością”, przygotowanego na zlecenie Przedstawicielstwa KE w Polsce, który został dzisiaj opublikowany.
Zasada równości i niedyskryminacji wpisana jest unijne traktaty, a dążenie do jej urzeczywistnienia jest celem postawionym zarówno przed UE, jak i jej państwami członkowskimi. W ostatnich latach nastąpiła znacząca intensyfikacja działań w tym zakresie, co było jednym z priorytetów Komisji pod przewodnictwem Urszuli von der Leyen.
Raport „Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością” podsumowuje działania Komisji Europejskiej na rzecz budowy Unii równości, czyli zwalczania dyskryminacji i osiągania równości w pięciu obszarach tematycznych: równość płci, równość osób LGBTIG, prawa osób z niepełnosprawnościami, zwalczanie rasizmu, równouprawnienie Romów. Jego autorzy – dr hab. Aleksandra Szczerba prof. AJP, dr Anna Drabarz oraz dr hab. Marcin Szewczyk prof. WSIiZ – dokonali analizy stanu początkowego oraz celowych założeń poszczególnych strategii UE wspierających gwarantowany przez traktaty zakaz dyskryminacji. Celem było ukazanie całokształtu działań KE w tym zakresie, a także przedstawienie rekomendacji dla Polski, uwzględniając postęp dokonany w każdym z problemowych obszarów.
W kwestii poszanowania praw osób LGBT+ Polska niezmiennie jest na ostatniej pozycji. Usługi społeczne nie są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Romowie spotykają się z codzienną dyskryminacją i są w dużo gorszej sytuacji ekonomicznej niż reszta społeczeństwa. W zakresie rasizmu Polska wciąż nie przyjęła efektywnej krajowej strategii, zaś niemalże we wszystkich opisywanych obszarach potrzebny jest przegląd i zmiana polskiego prawa.
Równolegle z publikacją raportu rozpoczyna się cykl organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej warsztatów tematycznych. Pierwszy, poświęcony równouprawnieniu płci, odbędzie się jutro, kolejne zorganizowane zostaną w maju (temat: „Równość osób LBGTIQ”) i październiku (tematy: „Prawa osób z niepełnosprawnościami” oraz „Zwalczanie rasizmu i równouprawnienie Romów”).
Raport można pobrać tutaj.
Źródło: Komisja Europejska Przestawicielstwo w Polsce