Studia, praca, staż, praktyki, a może wolontariat w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej? UE daje wiele możliwości młodym ludziom, którzy nie zawsze są ich świadomi.
Chcesz poznać inną stronę Europy? Nie czekaj!
Sztandarowym programem skierowanym do młodych ludzi (lecz nie tylko) jest programErasmus+ (2014-2020), który został oparty na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych powstałych w ciągu ostatnich 25 lat. Jego budżet w wysokości 14,7 mld euro umożliwi ponad 4 mln Europejczyków studiowanie, odbywanie szkoleń i zdobywanie doświadczenia za granicą. Program działa w kilku obszarach: edukacji szkolnej, szkolnictwa wyższego, kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji dorosłych, młodzieży oraz innych akcji i sportu. Dzięki nim młodzi ludzie w zależności od wieku oraz statusu zawodowego mają m.in. możliwość odbycia kilkumiesięcznych studiów za granicą, uczestnictwa w wymianach młodzieżowych lub praktykach zawodowych, realizacji wolontariatu europejskiego (EVS), czy też brania udziału w partnerstwach strategicznych i międzynarodowych inicjatywach młodzieżowych.
Sukces programu Erasmus+ oraz jego poprzedników spowodował, że działania skierowane do młodych ludzi stały się jednymi z priorytetów Unii Europejskiej. W 2017 roku uruchomiony został program Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS), który umożliwia osobom pomiędzy 18. a 30. rokiem życia udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego – we własnym kraju lub za granicą – mającymi na celu przyniesienie korzyści społecznościom w całej Europie. Misją EKS jest aktywizacja młodych osób, która docelowo wpłynąć ma na poprawę sytuacji osób słabszych, integrację oraz ma być odpowiedzią na wyzwania ogólnospołeczne. Projekty wspierane przez Europejski Korpus Solidarności mogą trwać od dwóch do dwunastu miesięcy i zwykle są one realizowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Kolejnym unijnym programem skierowanym do młodych ludzi jest inicjatywa #DiscoverEU. Tym razem jej odbiorcami są 18-letni Europejczycy, którzy chcą odbyć podróż po Europie oraz poznać je różnorodność, bogactwo kulturowe oraz historię. Każdego roku uruchamiane są dwie rundy naborów, których laureaci otrzymują bilety na zaplanowaną wcześniej przez siebie trasę. Aktualny nabór, otwarty do 28 listopada godz. 12:00, skierowany jest do młodych Europejczyków, którzy urodzili się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2001 r. i wypełnili formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej DiscoverEU.
Praca za granicą? Z UE to o wiele prostsze!
Poznawanie Europy to nie tylko zwiedzanie, ale też podejmowanie zatrudnienia w innym państwie członkowskim. Jednak dla młodych ludzi wyjazd za granicę w celu poszukiwania często pierwszej pracy może być niezwykle stresującym doświadczeniem. Nowy kraj, inny język i zwyczaje, nieznana kultura może niekiedy przerażać. Z tego powodu Komisja Europejska w 2012 r. uruchomiła program "Twoja pierwsza praca z EURESem", który jest ukierunkowany na wspieranie mobilności młodych osób. Jego celem jest zarówno pomoc młodym ludziom do 35 roku życia w znalezieniu zatrudnienia, miejsca odbycia stażu lub praktyki zawodowej w innym państwie członkowskim, jak i pracodawcom w znalezieniu kandydatów z kwalifikacjami, których potrzebują. Program działa na na terenie wszystkich 28 państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii Liechtensteinu i Islandii.
Na potrzeby programu utworzono specjalny Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES (dostępny w 24 językach urzędowych UE), który jest skierowany zarówno do osób poszukujących pracy za granicą, jak i pracodawców rozglądających się za nowymi pracownikami. Młodzi ludzie mogą za jego pośrednictwem utworzyć swoje CV online oraz paszport umiejętności, przeglądać oferty pracy z różnych krajów (obecnie dostępnych jest ponad 3,5 mln ofert w bazie), a także odnaleźć kontakt do najbliższego doradcy EURESu. Niewątpliwą wartością dodaną portalu jest również dostęp do szeregu artykułów o tematyce rozwoju zawodowego i doskonalenia kompetencji.
Poszukiwanie pracy związane jest z zaprezentowaniem umiejętności zawodowej i kompetencji w sposób czytelny i zrozumiały dla potencjalnego pracodawcy. Różnorodność w Unii Europejskiej powoduje, że zagadnienie to niekiedy może wydawać się trudne. Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła zunifikowany zestaw pięciu dokumentów Europass, który prezentuje umiejętności i kwalifikacje w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie. Obejmuje on dwa dokumenty w bezpłatnym dostępie online - CV wraz z listem motywacyjnym oraz paszport językowy umożliwiający dokonanie samooceny kompetencji językowych, a także trzy dokumenty wydawane przez instytucje edukacyjne i szkoleniowe: Europass-mobilność, Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe oraz Suplement do Dyplomu.
Młodzież w specjalnym kręgu zainteresowań Komisji
Wagę działań skierowanych do młodzieży zauważyła Ursula von der Leyen, przewodnicząca-elektka Komisji Europejskiej, proponując utworzone przez siebie stanowisko komisarza ds. młodzieży i innowacji Bułgarce Mariyi Gabriel. Kandydatura wysunięta przez von der Leyen nie jest przypadkowa. Mariyja Gabriel, sprawująca dotychczas tekę ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa informacyjnego w Komisji pod przewodnictwem Jean'a-Claude'a Junckera, zdaje się być idealnym kandydatem do realizacji zadań w ramach dość rozbudowanego portfolio łączącego działania z zakresu edukacji z badaniami i innowacjami.
Przed Mariyą Gabriel postanowione są ważne zadania. Zgodnie z listem intencyjnym skierowanym przez Ursulę von der Leyen, ma ona m.in. zarządzać potrojonym budżetem programu odpowiadającemu obecnemu Erasmus+; odpowiadać za budowanie prawdziwej Europejskiej Przestrzeni Badawczej i realizację unijnego programu ramowego "Horyzont Europa", a także ponosić odpowiedzialność za wdrożenie inicjatyw europejskich uniwersytetów. W tym kontekście za znaczące należy uważać mianowanie na to stanowisko komisarza z państwa znajdującego się w Europie Wschodniej. Bułgaria, od lat dążąca do poprawy jakości badań i innowacji, nadal postrzegana jest jako "skromny inwestor" przekazujący środki na ich realizację znacznie poniżej unijnej średniej.
Podczas wysłuchania przez połączonymi komisjami ds. przemysłu, badań naukowych i energii oraz kultury i edukacji Parlamentu Europejskiego, Mariya Gabriel zwróciła uwagę na znaczenie utworzenia europejskiej przestrzeni badań, innowacji, edukacji, kultury i sportu, a także zapewniła, że będzie dążyć do stworzenia synergii pomiędzy unijnymi programami w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony rozwój młodym Europejczykom. Mimo braku doświadczenia w obszarze kultury, jej kandydatura została jednomyślnie zaaprobowana przez europarlamentarzystów, a pełen skład Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen zostanie poddany pod głosowanie podczas sesji plenarnej w środę, 27 listopada 2019 r.
Więcej informacji
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działań Unii Europejskiej skierowanych do młodych ludzi zajrzyj na stronę internetową Europejskiego Portalu Młodzieżowego lub skontaktuj się z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław, który mieści się w budynku wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Centrum Sektor3 (ul. Legnicka 65). Nasze działania obejmują konsultacje i doradztwo dla obywateli na tematy związane z Unią Europejską, a także uczestnictwo w wydarzeniach lokalnych i prowadzenie stoisk informacyjnych.
Źródło: PIEED-Wrocław