Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od listopada 2012 rku Stowarzyszenie na rzecz Postępu Demokracji ERWIN realizuje projekt "Młodzi? Unia dla NAS!", który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Z tej okazji zamieszczamy rozmowę z przewodniczącym Stowarzyszenia, Grairem Magakianem.
Właściwie nie po raz pierwszy zastanawiam się, dlaczego coraz więcej osób narzeka na Unię Europejską. I czy to narzekanie ma sens?
Grair Magakian: – Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w sumie nie każde narzekanie ma obiektywne podłoże. W pewnych kręgach narzekanie szczególnie się nasiliło w okresie kryzysu gospodarczego. I to jest zrozumiałe, bowiem nie każdy chce solidarnie ze wszystkimi ponosić koszty uratowania innych państw, ale… każdy chce korzystać z pomocy finansowej UE, która również solidarnie powstaje z podatków innych państw.
Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego?
G.M.: – Właśnie! Przecież sami przyjęliśmy tą zasadę wstępując do UE.
I projekt Stowarzyszenia ma służyć wzmocnieniu tej wiedzy?
G.M.: – Nie w aż tak uproszczonym wydaniu. Mogę w wielkim skrócie powiedzieć, iż poprzez realizację projektu promujemy idee i cele Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, aktywizację społeczną seniorów oraz budowanie więzi i solidarności międzypokoleniowej, analizujemy i przedstawiamy naszym beneficjentom efekty, szanse i wyzwania wynikające z utworzenia i pogłębiania rynku wewnętrznego oraz propagujemy udział obywateli w procesie stanowienia prawa, kierunków rozwoju Unii itd.
A ilu uczestników obejmuje projekt?
G.M.: – W sumie mamy 140 uczestników bezpośrednich - 40 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i 100 osób młodych między innymi ze szkolnych Klubów Europejskich. Dodam też, że dla uskutecznienia naszych działań wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i kilkoma szkolnymi Klubami Europejskimi utworzyliśmy specjalny Blok Europeistyczny. Blok ten daje możliwość efektywnego wdrażania szczególnie w tym celu opracowanego programu warsztatów i seminariów z zakresu eliminacji lub minimalizacji zagrożeń dla praw obywatelskich, swobodnego przepływu osób (przemieszczanie się w UE bez utraty świadczeń socjalnych, praw obywatelskich, ekonomicznych itd.), wzmocnienia roli obywateli (szczególnie z zakresu praw konsumentów i inicjatyw obywatelskich), ochrony praw konsumenta (szczególnie w warunkach kryzysu) itd. Dla sprawnej realizacji zajęć dydaktycznych wydaliśmy też specjalny podręcznik. Przygotowaliśmy również specjalny Indeks dla naszych słuchaczy, aby monitorować ich osiągnięcia, a dla najlepszych jest nawet specjalna nagroda.
To tajemnica, czy pan zdradzi, o jaką nagrodę chodzi?
G.M.: – Żadna tajemnica. Nagrodą jest wycieczka do Krakowa, wykład na temat Wspólnoty Europejskiej na Uniwersytecie Jagiellońskiej oraz wizyta w teatrze. I jeszcze jedno – będą też specjalne wydania Biuletynu Informacyjnego, które obejmą powyższe zagadnienia i będą dostępne nie tylko dla uczestników bezpośrednich projektu, lecz dla każdego zainteresowanego tematyką naszego przedsięwzięcia.
Źródło: Stowarzyszenie ERWIN
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.