Umowy-zlecenie 2018. Minimalna stawka godzinowa wyższa o 70 gr
Rok temu – 1 stycznia 2017 – weszły w życie przepisy o minimalnej stawce godzinowej w umowach-zleceniach. Minął rok i stawka obowiązująca przez 12 miesięcy wzrosła. Pamiętajcie o tym, podpisując umowy w 2018 r.
W pierwszym roku obowiązywania przepisów o minimalnej stawce godzinowej (od 1 stycznia 2017 r.) kwota minimalnej stawki wynosiła 13 zł brutto. Stawka zmienia się co rok. Od 1 stycznia 2018 r. mamy nową kwotę minimalnej stawki.
Od 1 stycznia 2018 r. minimalna stawka godzinowa to 13,70 zł brutto.
Przepisy o minimalnej stawce godzinowej wymagają:
- odpowiedniego ujęcia stawki w podpisywanych umowach,
- potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia,
- wypłacania wynagrodzenia co najmniej raz na miesiąc.
Jednym z nowych obowiązków, które pojawiły się rok temu w związku z minimalna stawka godzinową jest konieczność potwierdzania liczby przepracowanych godzin. Najprostszym sposobem potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia, który będzie spełniał wymagania ustawowe, jest podanie liczby godzin przez wykonującego (zlecenie wykonywałem/wykonywałam …. godzin):
- na rachunku (w przypadku umowy zlecenia),
- na fakturze (w przypadku osób samozatrudnionych).
Obowiązek określenia sposobu potwierdzania godzin nie jest przypisany żadnej ze stron (tzn. tak naprawdę jest przypisany obu). Ponieważ jednak to organizacja pozarządowa poniesie karę za ewentualne niestosowanie się do przepisów, w praktyce to właśnie NGO (zleceniodawcę) obciąża obowiązek związany z przechowywaniem dokumentacji potwierdzające liczbę godzin. Dokumentację należy przechowywać "przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne".
Nie w każdej sytuacji organizacja pozarządowa będzie musiała stosować przepisy o minimalnej stawce godzinowej. Np. nie stosuje się ich w przypadku zlecania pracy osobom, które wykonają ją w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, o ile osoby te same zatrudniają pracowników lub innych zleceniobiorców. Wyłączenia dotyczą też pewnych rodzajów prac np. związanych z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej czy z opieką domową nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku.
Minimalna stawka nie ma też zastosowania umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek - jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba.
szczegółowo o minimalnej stawce piszemy w PORADNIK.NGO.PL
Minimalna stawka godzinowa (umowa-zlecenie i samozatrudnienie)
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)