Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Umowa o dotację na realizację projektu. Co lepiej o niej wiedzieć? (1)
Alina Gałązka, ngo.pl
Warszawskie konkursy dotacyjne na realizację projektów (zadań publicznych) przez NGO są właśnie rozstrzygane. Szczęśliwcy, którzy je wygrali, czekają na podpisanie umów dotacyjnych. Co warto wiedzieć o umowach dotacyjnych?
7 rzeczy, o których lepiej wiedzieć, zanim podpisze się umowę o dotację z Urzędem m.st. Warszawy na realizację zadania publicznego (projektu)
1. Umowa, którą trzeba podpisać, aby dotacja znalazła się na koncie organizacji, jest oparta na wzorze z tzw. procedury konkursowej, tj. zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy, które reguluje kwestie przyznawania dotacji na poziomie całego miasta. Procedura jest dostępna tutaj.
Ten wzór może być rozszerzany przez urzędników z różnych biur i dzielnicowych wydziałów. W zmienionej (w stosunku do wzory z procedury) umowie nie powinny się pojawić takie zapisy, które są ewidentnie sprzeczne z duchem umowy ze wzoru. W biurach umowy na dotacje powyżej miliona złotych opiniuje Biuro Prawne Urzędu m.st. Warszawy; umowy na dotacje nieprzekraczające miliona zł i które zostały zmienione w stosunku do wzoru z procedury konkursowej opiniuje radca prawny biura lub w dzielnicy.
2. Przed podpisaniem umowy w ciągu 15 dni roboczych od daty otrzymania powiadomienia o przyznaniu dotacji trzeba przesłać urzędnikowi informację o tym, że organizacja przyjmuje dotację (lub że jej nie przyjmuje). Trzeba ponadto poinformować, kiedy przesłane zostaną dokumenty niezbędne do przygotowania projektu umowy dotacyjnej („umowy o realizację zadania publicznego”). Jednym z tych dokumentów jest oświadczenie dotyczące tego, czy oferent jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Warto wcześniej zastanowic się, w jaki sposób organizacja rozwiąże kwestię VAT-u w dotacji.
3. Jeśli dotacja została przyznana w mniejszej kwocie niż ta, o która starał się oferent, to należy zaktualizować zakres oferty, ustalając to z urzędnikiem. W takiej sytuacji zazwyczaj zmienia się harmonogram, kosztorys opis poszczególnych działań i rezultaty. Zmian dokonuje się w generatorze wniosków.
4. Przed podpisaniem umowy urzędnik może poprosić o podanie numeru NIP (jest to niezbędne z uwagi na system księgowy obowiązujący w Urzędzie m.st. Warszawy), jeśli oferent nie podał go ofercie. Przypominamy, że każda organizacja musi mieć numer NIP.
5. Urząd m.st. Warszawy ma 60 dni kalendarzowych na przygotowanie i podpisanie umowy (od dnia ogłoszenia wyników konkursu ofert w zarządzeniu Prezydenta). Wyjątkiem są umowy dotyczące zadań, które rozpoczynają się później niż 60 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia wyników. Oferent może też – na piśmie – oświadczyć, że chce podpisać umowę w terminie późniejszym.
6. Umowę podpisują ze strony organizacji upoważnione osoby – zgodnie z zasadami określonymi w statucie i z zapisami w KRS (lub innej ewidencji).
7. Dopiero po podpisaniu umowy dotacja lub jej część, w terminie określonym w umowie, zostanie przelana na konto organizacji.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.