(PAP) O pracach nad wprowadzeniem ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców, m.in. głosowania korespondencyjnego, mówił podczas konferencji "Równe szanse w pracy - niepełnosprawni obywatele w Polsce i w krajach UE" szef sejmowej Komisji Polityki Społecznej Sławomir Piechota (PO) .
Konferencja naukowa została zorganizowana w Sejmie przez parlamentarzystów i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Piechota przypomniał, że obecnie niepełnosprawni mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika. W projekcie ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, która od 2009 roku znajduje się w Sejmie, jest propozycja głosowania korespondencyjnego.
Piechota powiedział również, że planowane jest wprowadzenie zmian do ustawy o służbie cywilnej i pracownikach samorządowych, by zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych w tych obszarach. Obecnie urzędy administracji, podobnie jak i przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 25 pracowników, mają obowiązek zatrudnienia wśród nich co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych.
W ocenie Piechoty konieczne jest wprowadzenie rozwiązań prawnych na poziomie europejskim, dotyczących m.in. jednolitego standardu wyborczego we wszystkich krajach UE, tak by wszyscy niepełnosprawni mogli głosować w wyborach samorządowych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Pełnomocnik ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda powiedział, że intencją rządu jest przeszkolenie - na wzór brytyjski - osób, które pomagałyby później osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, zmotywowaniu ich do jej podjęcia, a potem towarzyszyły im w tej pracy przez pół roku.