W miniony poniedziałek (8 sierpnia 2011) Powiat Braniewski gościł uczestników ukraińskiego projektu Szkoła Liderów. Jest to inicjatywa warszawskiego stowarzyszenia pod tą samą nazwą, skierowana do osób z samorządu i organizacji pozarządowych. Z wizytą przybyło 20 osób z 10 regionów Ukrainy.
Wizyta rozpoczęła się spotkaniem w Starostwie Powiatowym z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. Gości przywitał Wicestarosta Braniewski Bogdan Pochodaj, który podkreślił znaczenie współpracy między tymi dwoma sektorami, życzył gościom owocnej wizyty oraz wdrożenia u siebie podpatrzonych dobrych praktyk. Podczas spotkania wystąpił również zespół „Ton Lira” w tradycyjnych strojach warmińskich.
Tematem wizyty były wszelkie formy współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Mówiono o zlecaniu zadań własnych, o pomocy technicznej dla organizacji (udostępnianie nieodpłatne pomieszczeń na siedzibę lub na spotkania), a także realizowaniu wspólnych działań. Ze strony gości padało wiele pytań dotyczących finansowania oraz funkcjonowania organizacji, a także współpracy ze środowiskiem lokalnym. Na Ukrainie stowarzyszenie mogą założyć już trzy osoby, w przeciwieństwie do naszego kraju. Tamtejsze prawo nie przewiduje jednak powierzania zadań własnych dla organizacji, a sam samorząd środków finansowych ma niewiele. Jako główny problem podkreślano brak dróg co pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Poruszano również temat młodzieży, rozmawiano o zainteresowaniach i formach spędzania wolnego czasu.
W dalszej kolejności uczestnicy pojechali do Długoboru, aby tam już w praktyce zobaczyć działania organizacji pozarządowej. Stowarzyszenie „Wormyan” prowadzi od wielu lat świetlicę dla dzieci, która mieści się w siedzibie starej szkoły. Pozyskują z powodzeniem środki m.in. z FIO, PO KL czy też Fundacji Wspomagania Wsi, Fundacji Przyjaciółka. Tam również o funkcjonowaniu Lokalnej Grupy Działania opowiedział członek Zarządu – Krzysztof Kisiel. Podobnej struktury również nie ma na Ukrainie, a dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość finansowania przedsiębiorstw lub osób, które z rolnictwa chcą odejść. Świetlica bardzo podobała się wszystkim, a prezes stowarzyszenia otrzymał prezent od jednej z uczestniczek w dowód podziękowania, z najlepszymi życzeniami na przyszłość.
Po obiedzie wizytujący udali się w kierunku Fromborka, najpierw na rozmowę z burmistrz Krystyną Lewańską, a potem do Jędrychowa. Goście Ukraińscy podkreślili fakt, że Frombork jest piątą gminą, którą odwiedzają a pierwszą gdzie urząd piastuje kobieta. Podobna sytuacja również panuje na Ukrainie. Zaś w grupie uczestników wizyty prawie połowę stanowiły właśnie kobiety. Pytania były bardzo konkretne – o funkcjonowanie Przystani Jachtowej, o doświadczenia z zakresu współpracy, jak również o działania Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Burmistrz wręczyła wszystkim prezent – film o Fromborku w języku rosyjskim. Oczywiście, nie mogło się obyć bez odwiedzenia mola, niestety zabrakło czasu na wiele innych atrakcji tego miasta.
Jędrychowo to ostatnie miejsce wizyty. Dlaczego ta malutka wieś? Bo jest to bardzo aktywna wioska tematyczna. Wioska, której tematem przewodnim jest „Jak u Babci”. Justyna Ocalewicz – przedstawicielka wioski oraz Partnerstwa „Miejsca z Duszą. Miejscowości Tematyczne Warmii i Mazur” – opowiedziała o tym, jak doszło do powstania wioski, jak zaangażowali się mieszkańcy, co zyskali i jakie mają plany na przyszłość. Wielkim powodzeniem cieszyły się zioła zebrane przez miejscową zielarkę, przewidziane na róże potrzeby, np. do szafy lub „żeby się chciało” – te ostatnie wywołały wiele uśmiechu. W Jędrychowie również nie obyło się bez porównań tego rodzaju wioski do wsi ukraińskich. Być może to jest pomysł na rozwój wsi również w ich kraju.
Czasu było niewiele w stosunku do ilości pytań. Wielu gości wyraziło chęć współpracy, wymieniono się wizytówkami, telefonami. Mieszkańcy Powiatu Braniewskiego liczą na to, że wspólnie uda się im zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Miejmy nadzieję, że zaprezentowane sukcesy, dobre praktyki i doświadczenia międzysektorowe były tego dobrym początkiem.
Źródło: Centrum Organizacji Pozarządowych w Braniewie