Organizacje pozarządowe, które w styczniu 2016 r. zdecydowały się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, nie mają w 2017 r. obowiązku składania sprawozdania finansowego. To jeden z przywilejów NGO wybierających prostszą formę księgowości. Zobacz w PORADNIK.NGO.PL, na czym polega uproszczona ewidencja.
Możliwość stosowania uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK) pojawiła się w 2015 roku. Organizacja nie prowadzi pełnej księgowości, tylko uproszoną. Jest zwolniona z obowiązku przygotowywania corocznego sprawozdania finansowego. Nie dotyczą jej skomplikowane zasady z ustawy o rachunkowości. To opcja specjalnie dla organizacji pozarządowych – zasady uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów opisuje ustawa o działalności pożytku oraz specjalne rozporządzenie.
Organizacja pozarządowa została zwolniona z obowiązku składania sprawozdania finansowego w 2017 r. (to obowiązek ciążący na wszystkich innych NGO, które nie wybrały UEPiK). Chodzi o sprawozdania finansowe za 2016 r., które właśnie teraz – na przełomie czerwca i lipca – organizacje składają do US, KRS czy MRPIPS (zobacz na infografice: terminy i obowiązki sprawozdawcze 2017).
Oczywiście zwolnienie dotyczyć będzie również kolejnych lat, ale przy zachowaniu zasady, że nie składamy sprawozdania finansowego za rok, w którym prowadziliśmy UEPiK.
Ważne jest, kiedy (na który rok) wybraliśmy uproszczoną ewidencję oraz czy zrobiliśmy to skutecznie (czy zgłosiliśmy wybór UEPiK do urzędu skarbowego w określonym terminie).
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to ściśle określone rozporządzeniem zestawienie przychodów i kosztów w układzie pozwalającym na zebranie danych potrzebnych do wypełnienia deklaracji CIT-8. W UEPiK nie ma ewidencji operacji pieniężnych np.: kasy, wyciągów bankowych, zaliczek, rozrachunków. Nie ma też miejsca na księgowe wyodrębnienie kosztów projektów finansowanych z dotacji (co w przypadku większości dotacji jest obowiązkowe). Jak w takim razie prowadzić UEPiK? Pomocne będą wyjaśnienia i formularze, które znajdziesz w PORADNIK.NGO.PL.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)