UE: Wspólne wysiłki na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw
Realizując Europejską agendę bezpieczeństwa, Komisja przedstawiła w połowie czerwca 2016 r. dalsze środki mające wspierać państwa członkowskie w zapobieganiu i przeciwdziałaniu radykalizacji postaw prowadzącej do terroryzmu.
Za przeciwdziałanie radykalizacji postaw prowadzącej do terroryzmu odpowiedzialne są głównie państwa członkowskie i podmioty na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Jednak radykalizacja postaw - podobnie jak terroryzm - nie zna granic. Świadczą o tym wydarzenia, które doprowadziły do ataków w Paryżu i Brukseli. Dlatego też Komisja Europejska przedstawia szereg inicjatyw mających wspierać państwa członkowskie w ich działaniach w różnych obszarach polityki, obejmujących propagowanie edukacji włączającej i wspólnych wartości, zwalczanie propagandy ekstremistycznej w internecie i radykalizacji postaw w więzieniach.
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans powiedział: Ostatnie ataki terrorystyczne pokazały, jak niektórzy młodzi Europejczycy padli ofiarą ideologii śmierci i zniszczenia, odsuwając się od swoich rodzin i znajomych i obracając się przeciwko własnym społeczeństwom. Wymaga to zdecydowanej reakcji społeczeństwa jako całości, aby zapobiegać radykalizacji postaw i wzmacniać łączące nas więzi. UE powinna w tym pomagać, jak tylko może.
-
Zwalczanie propagandy terrorystycznej i zjawiska nielegalnej mowy nienawiści w internecie: współpraca z branżą IT, aby ograniczyć upowszechnianie nielegalnych treści podżegających do przemocy, wspieranie opracowania alternatywnych pozytywnych narracji przez społeczeństwo obywatelskie i zwiększenie umiejętności korzystania z mediów, aby młodzi ludzie dokonywali krytycznej oceny dostępnych informacji.
-
Przeciwdziałanie radykalizacji w więzieniach: wymiana doświadczeń między państwami członkowskimi, aby opracować wytyczne w sprawie mechanizmów i programów zapobiegających i przeciwdziałających radykalizacji w więzieniach oraz wspierających rehabilitację i resocjalizację.
-
Propagowanie edukacji włączającej i wspólnych wartości europejskich: wykorzystanie środków z programu Erasmus+, aby wspierać projekty propagujące włączenie społeczne, nasze wspólne wartości i zrozumienie międzykulturowe.
-
Propagowanie włączającego, otwartego i odpornego społeczeństwa oraz dotarcie do młodych ludzi: Komisja opracuje na przykład zestaw najlepszych praktyk dla podmiotów najbliżej pracujących z młodymi osobami, aby wykrywać i likwidować objawy radykalizacji.
-
Wzmacnianie współpracy międzynarodowej: UE będzie wspierała państwa trzecie zmagające się z podobnymi wyzwaniami i zwalczała radykalizację postaw za pomocą środków zgodnych z egzekwowaniem prawa i respektujących prawa człowieka.
-
Wspieranie badań, gromadzenia dowodów, monitorowania i sieci: opracowanie konkretnych narzędzi i analiza polityki w celu lepszego zrozumienia procesu radykalizacji postaw, do bezpośredniego wykorzystania przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i decydentów politycznych w państwach członkowskich, również w oparciu o działalność centrum doskonałości w ramach sieci upowszechniania wiedzy o radykalizacji postaw.
- Skupienie się na wymiarze bezpieczeństwa: zapobieganie radykalizacji postaw wymaga również podstawowego podejścia do bezpieczeństwa opartego na zaproponowanych już przez Komisję środkach likwidujących zagrożenia bezpośrednie i długookresowe, takich jak zakaz podróżowania i uznawanie za przestępstwo podróży do państw trzecich w celach terrorystycznych. Państwa członkowskie powinny zintensyfikować wymianę informacji, w pełni wykorzystywać ramy współpracy w zakresie bezpieczeństwa i narzędzia informacyjne oraz wzmacniać wzajemne połączenia między systemami informacyjnymi.
Szacuje się, że obecnie około 4000 obywateli UE przystąpiło do organizacji terrorystycznych w państwach objętych konfliktem, takich jak Syria i Irak. Większość osób podejrzanych o terroryzm, zamieszanych w ostatnie okrutne zamachy terrorystyczne w UE to obywatele europejscy, urodzeni i wychowani w naszych społeczeństwach. UE będzie stosować bardziej zdecydowane podejście w zakresie bezpieczeństwa w kontekście tego problemu, zwiększając wymianę informacji w bazach danych dotyczących bezpieczeństwa, granic i migracji oraz wzmacniając działalność Europolu i funkcjonującego w jego ramach Europejskiego Centrum ds. Zwalczania Terroryzmu.
Od ponad dziesięciu lat Unia Europejska wspiera państwa członkowskie w ich działaniach przeciw radykalizacji postaw. Unia Europejska prowadzi działania, aby wspierać państwa członkowskie w zdecydowanym reagowaniu na brutalny ekstremizm, wzmacniając współpracę w takich obszarach jak edukacja i zwiększanie odporności naszych społeczeństw.Od 2005 r. działania przeciw radykalizacji opierają się na unijnej strategii walki z radykalizacją postaw i werbowaniem terrorystów.
Więcej informacji:
#PreventExtremism